Vedení DPP a odborové organizace se dohodly na novém dodatku Kolektivní smlouvy

18.06.2019 17:37

Při kolektivním vyjednávání se podařilo dosáhnout dohody vedení Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) a všech 26 odborových organizací.

Vedení DPP a odborové organizace se dohodly na novém dodatku Kolektivní smlouvy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Dopravního podniku hlavního města Prahy
reklama

Zlepšení pracovního prostředí, zvýšení kolektivní výkonnostní odměny, nebo navýšení příplatku za délku dosažené odborné praxe. I takové změny přinese nový dodatek č. 4 k platné Kolektivní smlouvě, který byl podepsán v posledních dnech. Osobní náklady na zaměstnance se tak pro rok 2020 navýší cca o 7,3 %.

„Po několikaměsíčním jednání se nám podařilo najít vzájemně přijatelný kompromis, kdy z obou stran došlo k rozumnému nastavení požadavků a očekávání. Nepůjde tak o pouhé plošné navýšení mezd, ale jde o řešení, které zohledňuje délku zkušeností a výkon jednotlivých zaměstnanců, čímž chceme naše dlouholeté a kvalitní zaměstnance motivovat i stabilizovat. Z tohoto pohledu považuji dané řešení za vyvážené pro všechny strany,“ řekl Petr Witowski, generální ředitel a předseda představenstva DPP.

„Svých zaměstnanců si vážíme, proto jsme rádi, že jim můžeme poskytnout odpovídající mzdové podmínky, finanční benefity i další výhody zázemí stabilní společnosti,“ uvedl Jiří Špička, personální ředitel a člen představenstva DPP, s tím, že by rád také poděkoval všem odborovým organizacím za konstruktivní jednání.

Na základě dodatku ke stávající kolektivní smlouvě zaměstnanci kromě navýšení odměn získají další zvýhodnění. Smluvní strany se například zavázaly zahájit jednání o zavedení pojištění odpovědnosti za škody způsobené zaměstnavateli pro všechny zaměstnance. Došlo mj. k doplnění nového bodu, který vyčleňuje 30 mil. Kč na zlepšení pracovního prostředí, zejména hygienických a klimatických podmínek na pracovištích (především zaměstnanců pracujících v nepřetržitém provozu).

Dojde k navýšení příplatku za délku dosažené odborné praxe v DPP, a to ve dvou vlnách. Od 1. ledna 2020 a 1. dubna 2020, kdy bude činit 3 až 15 Kč za hodinu, podle délky praxe. Nárok na tento příplatek mají zaměstnanci již po prvním roce působení v Dopravním podniku.

Od ledna 2020 se také navýší kolektivní výkonnostní odměna o 1 %, od dubna 2020 pak o další 2 %. Dlouhodobá výkonnostní odměna se bude od 1. ledna 2020 vyplácet čtvrtletně, nikoliv pololetně, jak tomu bylo dosud, zároveň dojde od 1. dubna 2020 k jejímu navýšení na 1,5 %. V roce 2020 tak dojde k nárůstu osobních nákladů, které zahrnují mzdové náklady včetně odvodů a náklady na benefity, o cca 7,3 % (při předpokládané míře inflace v roce 2019 ve výši 2 %). Výše uvedená navýšení k 1. dubnu 2020 jsou podmíněna schválením nákladů v rozpočtu na rok 2020 jediným akcionářem, kterým je Hlavní město Praha.

Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost Dopravní podnik hl. m. Prahy, a. s., je největším dopravcem zajišťujícím městskou hromadnou dopravu v České republice. Obsluhuje celkem 141 autobusových linek, dále 25 denních a 9 nočních tramvajových linek a 3 linky metra. K 1. 1. 2019 bylo ve vlastnictví společnosti 1 162 autobusů, 865 tramvajových vozů a 730 vozidel metra. Společnost ročně přepraví více než miliardu osob a ujede více než 180 mil. kilometrů. Podnik má k 1. 1. 2019 celkem 10 930 zaměstnanců, z toho 4 265 tvoří řidiči MHD. Jediným akcionářem Dopravního podniku je hlavní město Praha, množství dopravních spojů a zadání pro jízdní řády v Praze určuje společnost ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy). Více informací o Dopravním podniku naleznete rovněž ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Výstava k Pražskému povstání v roce 1945 bude k vidění za Mariánském náměstí až do konce června

22:11 MHMP: Výstava k Pražskému povstání v roce 1945 bude k vidění za Mariánském náměstí až do konce června

Hlavní město se rozhodlo na základě zájmu veřejnosti a dřívějších opatření kvůli situaci okolo koron…