Velvyslanec Kmoníček převzal originální dopisy Bohuslava Martinů

30.10.2017 21:59

U příležitosti oslav vzniku republiky převzal velvyslanec ČR v USA Hynek Kmoníček soubor více než stovky dopisů Bohuslava Martinů, které psal svému příteli Františku Rybkovi do USA. Jeho syn James Rybka a jeho sourozenci se rozhodli darovat je Centru a muzeu Bohuslava Martinů v Poličce.

Velvyslanec Kmoníček převzal originální dopisy Bohuslava Martinů
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí
reklama

Sbírku více než stovky dopisů, které v letech 1940–1959 napsal skladatel Martinů svému příteli Františku Rybkovi, žijícímu v USA, předal dne 26. října 2017 syn adresáta, dr. Francis James Rybka do rukou velvyslance Hynka Kmoníčka. Slavnostní předání se uskutečnilo u příležitosti oslavy Dne vzniku republiky na velvyslanectví ve Washingtonu za přítomnosti několika členů rodiny dr. Rybky, kteří přijeli z Kalifornie, Pennsylvánie a New Jersey. Dr. Rybka je také autorem životopisu Bohuslav Martinů, The Compulsion to Compose, který v roce 2011 vydalo nakladatelství Scarecrow Press.

Potomci blízkého skladatelova přítele se rozhodli darovat dopisy Centru Bohuslava Martinů v Poličce. Jsou opatřeny poznámkami a vysvětlivkami dr. Rybky. Spolu s nimi věnují centru také rodinné fotografie a originální rukopis skladby Dumka, kterou Martinů složil pro jejich matku. V rozhovoru pro Českou televizi dr. Rybka mimo jiné řekl: „Rád bych poskytl nový zdroj informací o výjimečném umělci nejen pro hudební badatele, ale také pro psychology, kteří se zabývají tzv. Aspergerovým syndromem, jímž Martinů podle mého názoru trpěl. V neposlední řadě bych byl potěšen, kdyby moje životopisná kniha o skladateli byla jednou přeložena do češtiny, rodného jazyka mého otce a mých prarodičů.“

Během ceremonie na velvyslanectví připomněl velvyslanec Kmoníček osobnost v zahraničí poněkud opomíjeného skladatele a uvedl: „Je mi velkou ctí, že jsem dnes mohl převzít tak vzácné dokumenty. Děkuji doktoru Rybkovi a jeho rodině za jejich cenný dar a budu s radostí nápomocen předání skladatelových rukopisů do jeho rodné Poličky.“

Dr. Francis Rybka (1935) se narodil v New Yorku rodičům, jež se věnovali klasické hudbě. Jeho otec František, varhaník a sbormistr, emigroval do Ameriky v roce 1913 po absolutoriu brněnské varhanické školy pod vedením Leoše Janáčka. Jeho žena Doris Summersová byla klavíristka z Tennessee. Jejich syn Francis, na rozdíl od druhého syna Borise, hudební talent nezdědil, vystudoval lékařskou fakultu Cornellovy univerzity a stal se chirurgem v Městské nemocnici v Bostonu. Během války ve Vietnamu sloužil dva roky jako kapitán vzdušných sil USA. Od roku 1970 žije s rodinou v kalifornském Sacramentu, kde si otevřel soukromou lékařskou praxi.

Řadu let poté, co jeho otec i Martinů zemřeli, si dr. Rybka nechal dopisy přeložit. Zaujalo ho několik zvláštností. Další průzkum ho pak přivedl k myšlence, že skladatel trpěl poruchou autistického spektra, známou jako Aspergerův syndrom. Jedním ze zvláštních rysů Martinů byla například jeho mimořádná závislost na jiných; k jeho nejbližším lidem patřily silné osobnosti, ať už členové rodiny, či přátelé obou pohlaví. Byl také extrémně plachý, natolik, že po premiérách vlastní hudby často nebyl schopen vyjít na jeviště a uklonit se publiku. Své poznatky shrnul dr. Rybka ve své knize Bohuslav Martinů, The Compulsion to Compose.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Obce dezinfikují veřejná prostranství a obchody i pro očekávané turisty

22:01 Turistický spolek Lipenska: Obce dezinfikují veřejná prostranství a obchody i pro očekávané turisty

Lipenské obce dezinfikují veřejné prostory – obchody, ulice, úřady, ale například i kanalizace. Oblí…