Velvyslanec Kmoníček převzal originální dopisy Bohuslava Martinů

30.10.2017 21:59

U příležitosti oslav vzniku republiky převzal velvyslanec ČR v USA Hynek Kmoníček soubor více než stovky dopisů Bohuslava Martinů, které psal svému příteli Františku Rybkovi do USA. Jeho syn James Rybka a jeho sourozenci se rozhodli darovat je Centru a muzeu Bohuslava Martinů v Poličce.

Velvyslanec Kmoníček převzal originální dopisy Bohuslava Martinů
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

Sbírku více než stovky dopisů, které v letech 1940–1959 napsal skladatel Martinů svému příteli Františku Rybkovi, žijícímu v USA, předal dne 26. října 2017 syn adresáta, dr. Francis James Rybka do rukou velvyslance Hynka Kmoníčka. Slavnostní předání se uskutečnilo u příležitosti oslavy Dne vzniku republiky na velvyslanectví ve Washingtonu za přítomnosti několika členů rodiny dr. Rybky, kteří přijeli z Kalifornie, Pennsylvánie a New Jersey. Dr. Rybka je také autorem životopisu Bohuslav Martinů, The Compulsion to Compose, který v roce 2011 vydalo nakladatelství Scarecrow Press.

Potomci blízkého skladatelova přítele se rozhodli darovat dopisy Centru Bohuslava Martinů v Poličce. Jsou opatřeny poznámkami a vysvětlivkami dr. Rybky. Spolu s nimi věnují centru také rodinné fotografie a originální rukopis skladby Dumka, kterou Martinů složil pro jejich matku. V rozhovoru pro Českou televizi dr. Rybka mimo jiné řekl: „Rád bych poskytl nový zdroj informací o výjimečném umělci nejen pro hudební badatele, ale také pro psychology, kteří se zabývají tzv. Aspergerovým syndromem, jímž Martinů podle mého názoru trpěl. V neposlední řadě bych byl potěšen, kdyby moje životopisná kniha o skladateli byla jednou přeložena do češtiny, rodného jazyka mého otce a mých prarodičů.“

Během ceremonie na velvyslanectví připomněl velvyslanec Kmoníček osobnost v zahraničí poněkud opomíjeného skladatele a uvedl: „Je mi velkou ctí, že jsem dnes mohl převzít tak vzácné dokumenty. Děkuji doktoru Rybkovi a jeho rodině za jejich cenný dar a budu s radostí nápomocen předání skladatelových rukopisů do jeho rodné Poličky.“

Dr. Francis Rybka (1935) se narodil v New Yorku rodičům, jež se věnovali klasické hudbě. Jeho otec František, varhaník a sbormistr, emigroval do Ameriky v roce 1913 po absolutoriu brněnské varhanické školy pod vedením Leoše Janáčka. Jeho žena Doris Summersová byla klavíristka z Tennessee. Jejich syn Francis, na rozdíl od druhého syna Borise, hudební talent nezdědil, vystudoval lékařskou fakultu Cornellovy univerzity a stal se chirurgem v Městské nemocnici v Bostonu. Během války ve Vietnamu sloužil dva roky jako kapitán vzdušných sil USA. Od roku 1970 žije s rodinou v kalifornském Sacramentu, kde si otevřel soukromou lékařskou praxi.

Řadu let poté, co jeho otec i Martinů zemřeli, si dr. Rybka nechal dopisy přeložit. Zaujalo ho několik zvláštností. Další průzkum ho pak přivedl k myšlence, že skladatel trpěl poruchou autistického spektra, známou jako Aspergerův syndrom. Jedním ze zvláštních rysů Martinů byla například jeho mimořádná závislost na jiných; k jeho nejbližším lidem patřily silné osobnosti, ať už členové rodiny, či přátelé obou pohlaví. Byl také extrémně plachý, natolik, že po premiérách vlastní hudby často nebyl schopen vyjít na jeviště a uklonit se publiku. Své poznatky shrnul dr. Rybka ve své knize Bohuslav Martinů, The Compulsion to Compose.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Závadné maso se ke spotřebitelům nedostalo

16:05 Celní správa: Závadné maso se ke spotřebitelům nedostalo

Téměř půl tuny drůbežího masa a mořských plodů přepravovaných v nevhodných podmínkách objevili ústeč…