Stát je podporoval prostřednictvím dávek pěstounské péče. V roce 2017 ale soud biologické matce dětí zrušil omezení svéprávnosti. V důsledku toho poručenství manželů k dětem ze zákona zaniklo. Přesto o děti nadále fakticky pečovali. Jakmile se úřad práce dozvěděl o zániku poručenství k dětem (v roce 2018), zastavil manželům výplatu dávek pěstounské péče a později jim je odejmul. Ke stejnému datu soud předběžným opatřením svěřil tři ze sourozenců do pěstounské péče těchto manželů. V odůvodnění mimo jiné uvedl, že manželé pečují o celkem čtyři děti a bez dávek pěstounské péče by nebyli schopni tuto péči zajistit. Úřad práce přesto odmítl manželům dávky vyplatit a jeho rozhodnutí potvrdilo také Ministerstvo práce a sociálních věcí. Takové rozhodnutí jsme označili za nezákonné, manželů se zastali a soud dal našemu hodnocení za pravdu. Manželé získali zpětně více než půl milionu korun. Případ jsme mohli úspěšně uzavřít.
Z šetření vyplynulo, že příslušný úřad práce a následně MPSV svým postupem zpochybnili pravomocné rozhodnutí soudu, což je neakceptovatelné. Úřad práce si stanovil jako podmínku pro vyplácení dávky, že manželé musí projevit zájem stát se pěstouny podáním návrhu na zahájení řízení o svěření dětí do péče. Takovou podmínku přitom zákon neukládá.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva