„Jsem rád, že nová koncepce přichází nyní, kdy svět prochází velkými změnami a kdy zároveň čelíme bezpočtu krizí – jako je situace na Ukrajině, Islámský stát, uprchlíci, Grexit, nebo nárůst antisystémových stran – to vše se týká i České republiky. Je třeba říci, kde v tomto světě stojíme a k čemu se hlásíme. Ve stále multipolárnějším světě se hlásíme ke spolupráci s těmi, kteří respektují pravidla a nepodkopávají současný světový řád,“ řekl k novému strategickému dokumentu ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Přestože je Koncepce zahraniční politiky ČR zpracována jako nový dokument, navazuje současně na předchozí koncepci. „Přípravě samotné koncepce předcházel audit zahraniční politiky, do diskuze jsme přizvali celkem přes sedmdesát odborníků. O koncepci jsme vedli důkladnou debatu nejen v rámci ministerstva, ale také s koaličními partnery a s Kanceláří prezidenta republiky,“ dodal šéf české diplomacie.
Koncepce stanoví, že hlavním rámcem pro českou zahraniční politiku je Evropská unie a zejména její Společná zahraniční a bezpečnostní politika. Z dokumentu také plyne, že Česká republika klade důraz na multilaterální řešení problémů, kromě Evropské unie zejména prostřednictvím OSN. Pokud jde o vztah k nezápadním aktérům mezinárodního dění, kloní se koncepce ke kooperačnímu přístupu s cílem přizvat je k tvorbě mezinárodních pravidel, pokud tyto země zjevně nepodkopávají současný světový řád nebo hrubě neporušují mezinárodní právo.
V oblasti bezpečnosti vychází koncepce z aktualizované Bezpečnostní strategie ČR. Reaguje na nové hrozby, jejichž příkladem je hybridní válka, a zdůrazňuje komplexní přístup, podle něhož není možné bezpečnostní rizika eliminovat pouze silou. V koncepci je podtržen závazek k navýšení obranných výdajů na 1,4% HDP do roku 2020 a role NATO jako hlavního garanta euroatlantické kolektivní obrany a bezpečnosti ČR. Koncepce zdůrazňuje podporu misí SBOP, NATO i OSN. Za geografické oblasti významné z hlediska bezpečnosti ČR pak považuje Balkán, východní Evropu, Blízký a střední východ, severní Afriku a země Sahelu.
Pokud jde o prosperitu, koncepce spatřuje její základ zejména v českém členství v jednotném vnitřním trhu EU. Základním nástrojem pro zvyšování prosperity je ekonomická diplomacie, ale zapotřebí je i úsilí o liberalizaci světového obchodu prostřednictvím dohod o volném obchodu i Světové obchodní organizace (WTO). Koncepce zmiňuje, že ČR ke zvyšování globální prosperity přispívá i rozvojovou spoluprací a bude usilovat o lepší ekonomickou udržitelnost projektů zahraniční rozvojové spolupráce. Koncepce rovněž podporuje dojednání globálních cílů udržitelného rozvoje i celosvětových závazků v oblasti boje se změnami klimatu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Čína , diplomacie , Izrael , Korea , MZe
autor: Tisková zpráva
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

16:14 ČEZ: Nárůst počtu dobíjení přes 50 %
ČEZ letos zprovoznil už 74 nových stanic, v síti jich je momentálně celkem 916. Výstavbu táhnou ultr…
- 11:14 Finanční správa se soustředí na stovky milionů nepřiznaných tržeb e-shopů
- 7:33 ČSÚ: Meziroční růst cen potravin opět zrychlil
- 22:42 Česká pošta: Zpráva o udržitelném rozvoji za rok 2024
- 19:44 SFŽP: O hrdinech zelené energie i spravedlivé transformaci
- 16:47 Ústavní soud: K právním okolnostem aktivního ukončení života