Vojenské lesy a statky: V Karlových Varech startuje příští týden mezinárodní soutěž o lese

28.01.2023 19:27 | Tisková zpráva

Seriál místních kol mezinárodní vědomostní soutěže pro děti a mládež YPEF (Young People in Europena Forest – Mladí lidé v evropských lesích) organizovaných Vojenskými lesy a statky ČR, s. p. se ve středu 1. února zastaví v Karlových Varech.

Vojenské lesy a statky: V Karlových Varech startuje příští týden mezinárodní soutěž o lese
Foto: vls.cz
Popisek: Vojenské lesy a statky ČR, s. p. - logo

V západočeské metropoli státní podnik pečující o přírodu ve vojenských újezdech a dalších lokalitách se strategickým významem pro obranu státu letos organizuje místní kolo společně s karlovarskými městskými lesy, soutěž tříčlenných týmu se tak odehraje v Lesním centru sv. Linharta. 

Anketa

Kdo víc rozděluje společnost?

hlasovalo: 41641 lidí

Místo tradičních školních lavic tím vojenské a lázeňské lesy chtějí soutěžícím zajistit lesnické prostředí.

„Účastníci nejdříve absolvují písemný test s dvaceti otázkami z historie lesnictví, ochrany a obnovy lesa a myslivosti a poté je čeká poznávání rostlin a živočichů,“ přibližuje průběh soutěže lesní pedagožka VLS Jana Hynková.

„Aby si děti osahaly práci v lese, připravujeme pro ně také praktický úkol. Družstva budou soutěžit v zatloukání hřebíků na čas. Výsledek bude důležitý zejména ve chvíli, kdy bodové hodnocení testů bude mezi družstvy vyrovnané,“ doplňuje za lázeňské lesy Martina Nentvichová.

Nadnárodní evropská soutěž Mladí lidé v evropských lesích (YPEF) si klade za cíl zlepšení povědomí o významu lesů a lesnictví pro rozvoj společnosti. Česko se jí zúčastnilo poprvé v roce 2011 a od 2. ročníku převzala garanci za organizaci národního kola soutěže Česká lesnická společnost jako nezávislá stavovská organizace, která zastupuje lesníky napříč oblastmi jejich působení. Účast v soutěži je samozřejmě bezplatná.

Tříčlenné týmy soutěží ve dvou věkových kategoriích, mladší je určena žákům z 6. až 9. tříd, starší středoškolákům do 19 let. V místních kolech na ně čeká nejdříve písemný vědomostní test, na který navazuje praktické poznávání přírodnin. Vzhledem k možnosti postupu do mezinárodního kola je dobré, aby soutěžící aktivně ovládali angličtinu. Vítězné týmy postoupí do jednoho z šesti regionálních kol (Brno, Hranice, Písek, Trutnov, Žlutice, Praha), která se uskuteční v dubnu a květnu. A odtud mají možnost se probít do národního finále. To proběhne tradičně před letními prázdninami v Kostelci nad Černými lesy v arboretu Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze. Národní šampion pak postupuje do mezinárodního finále, které proběhne na podzim v některé z účastnických zemí.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubický kraj: Vejdou se do limitu? V obcích u D35 bude ŘSD měřit hluk z dálnice

7:14 Pardubický kraj: Vejdou se do limitu? V obcích u D35 bude ŘSD měřit hluk z dálnice

V prosinci loňského roku se mohli řidiči poprvé svézt po nové dálnici D35 v téměř 15kilometrovém úse…