Výstavba ruzyňského letiště začala před osmdesáti lety

27. 7. 2013 12:45

Letiště Václava Havla Praha si připomíná osmdesáté výročí od zahájení výstavby. Za osm desítek let se jeho plocha zvětšila desetkrát, letiště odbavilo více než dvě stě milionů cestujících ve více než čtyřech milionech letů. V současné době je ruzyňské letiště spojeno přímou linkou se 111 místy po celém světě.

Výstavba ruzyňského letiště začala před osmdesáti lety
Foto: Archiv
Popisek: Letiště Praha - logo

Prvním civilním letištěm v Praze bylo letiště ve Kbelích, nicméně koncem dvacátých let minulého století se ukázalo, že už kapacitně nevyhovuje a proto tehdejší vláda rozhodla o vybudování ruzyňského letiště (březen 1929). 24. července 1933 byly zahájeny stavební práce, které pokračovaly další čtyři roky. Letištní areál zahrnul 108 hektarů, z nichž 35 připadlo na zastavěnou část letiště, tedy provozní objekty, komunikace a ostatní zařízení. Dráhový systém tvořily travnaté vzletové a přistávací dráhy. Terénní úpravy letištní plochy trvaly necelý rok a bez mechanizace bylo přesunuto 570 tis. m3 zeminy a oseto 90 ha ploch. Dodavatelé byli omezeni ve využívání mechanizace, důvodem byl fakt, že tyto práce měly přispět ke snížení nezaměstnanosti v době hospodářské krize. Základní výstavba trvala 44 měsíců a byla dokončena 1. března 1937, do provozu bylo letiště uvedeno 5. dubna téhož roku. Jako jedno z nejlepších v Evropě bylo ruzyňské letiště po zprovoznění označeno zahraničními odborníky. Odbavovací budova projektovaná Ing. arch. A. Benšem získala zlatou medaili na Mezinárodní výstavě umění a techniky v Paříži v roce 1937. *

Po osmdesáti letech od zahájení výstavby je Letiště Václava Havla Praha moderním vzdušným přístavem, vstupní bránou do České republiky, která odbavuje více než 90 % všech cestujících. Mezi nejvýznamnější stavební práce patří probíhající generální oprava hlavní dráhy a plánovaná výstavba paralelní dráhy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Shledání po letech - poštolka v ochranné síti byla naší starou známou

23:33 Lesy Praha: Shledání po letech - poštolka v ochranné síti byla naší starou známou

Přísloví o dobrých holubech, kteří se vracejí, všichni důvěrně známe. Pracovníci Záchranné stanice h…