Výzkumné Centrum AdMaS zkoumá, jak využít ovčí vlnu nebo technické konopí pro izolace domů

24. 9. 2014 21:10

Obnošené oděvy, technické konopí, len nebo ovčí vlna. Z toho a řady dalších materiálů pocházejících ze zemědělského sektoru nebo z komunálního odpadu lze vyrobit izolační materiály pro rozličné stavební konstrukce.

Výzkumné Centrum AdMaS zkoumá, jak využít ovčí vlnu nebo technické konopí pro izolace domů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ovce na pastvě

Vědci z výzkumného Centra AdMaS, které je součástí Fakulty stavební VUT v Brně, pracují na rozvoji přírodních tepelně izolačních materiálů jako alternativy k syntetickým materiálům tradičně používaným pro izolační vrstvy ve stavebnictví. Ke svému výzkumu publikují i vědecký článek v prestižním německém odborném časopisu Bauphysik (vydání č. 5/2014).

Nově vyvíjené technologie využívají tyto snadno obnovitelné zdroje při zachování totožných izolačních parametrů s řadou dalších pozitivních materiálových vlastností. Výzkumná činnost Centra AdMaS zahrnuje jak fázi návrhu a vývoje materiálů, tak studium jejich struktury. Klíčovým motivem pro upřednostnění přírodních materiálů jsou příznivé dopady s ohledem na ochranu životního prostředí, ochranu lidského zdraví a podporu dlouhodobě udržitelného rozvoje ve stavebnictví. Nové izolační materiály přinášejí například využití pro recyklaci oděvů s vysokým podílem bavlny jako přírodní složky.

Přidanou hodnotu ovšem představují tyto materiály na přírodní bázi i pro vlastnosti samotných stavebních konstrukcí a jejich uživatele. Na rozdíl od klasických syntetických materiálů u nich lze například garantovat, že nedochází k vylučování žádných toxických látek. Současně přírodní materiály vytvářejí příjemné mikroklima při použití konstrukce a regulují vnitřní vlhkost. Vývoj těchto materiálů stojí ale stále na svém počátku. Přes potenciál dalšího rozvoje z hlediska environmentálního a případně ekonomického se v České republice bohužel doposud netěší výrazné podpoře z veřejných zdrojů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Zatopené lipenské vesnice ve 3D

9:20 Turistický spolek Lipenska: Zatopené lipenské vesnice ve 3D

V Dolní Vltavici na břehu Lipna vznikl díky majitelům zdejšího penzionu 3D projekt který ukazuje, ja…