„Tato technologie z minulého století je už dnes beznadějně zastaralá. Vyžaduje osobní odečet naměřených hodnot přímo v jednotlivých bytech a ruční výměnu ampulí s měřicí kapalinou. Samotné odpařování methylbenzoátu může být občas dokonce příčinou alergií,“ uvedl obchodní ředitel společnosti ista Daniel Nový s tím, že výměna indikátorů za modernější probíhá v České republice pomaleji než ve vyspělých zemích. „Zatímco třeba v Německu se indikátory s odpařovacími ampulemi už prakticky nevyskytují, u nás je někteří vlastníci bytových domů nechávají v provozu až za hranici jejich životnosti,“ dodal technický konzultant společnosti ista Vladimír Bureš.
Nové trendy se na českém trhu prosazují jen pomalu, přesto už 80 % českých domácností přešlo od indikátorů tepla s odpařovacími ampulemi na modernější měření tepla pomocí elektronických indikátorů, které využívají digitální technologii. Tyto indikátory jsou přesnější, lépe chráněné před manipulací a ve svých vyšších verzích umožňují i dálkový odečet dat bez vstupu do bytu.
„Aktuálně jsou velkým hitem obousměrné elektronické indikátory tepla, které v prvním pololetí 2014 vybralo 74 %* zákazníků,“ upřesnil Daniel Nový. Jejich hlavní výhodou je, že v objektu nevzniká „elektrosmog“ a také mohou signál na vyžádání odeslat přes bezdrátovou sběrnici do centrálního počítače, a to i v případě, že je v budově místy stíněný průchod radiového signálu. Správce domu díky tomu dokáže uživatelům bytů zpřístupnit na internetu on-line informace, kde mohou pravidelně sledovat svoji spotřebu tepla.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva