Zástupci Koordinačního střediska transplantací představili kroky ke zlepšení mezinárodní výměny orgánů

11.02.2016 10:15

Na konci minulého roku se uskutečnila první mezinárodní interdisciplinární konference věnovaná orgánovým transplantacím. Transplantační odborníci ze států Visegrádské čtyřky, Slovinska a Turecka spolu probírali současné výzvy v oblasti darování a transplantací orgánů a možnosti intenzivnější přeshraniční spolupráce.

Zástupci Koordinačního střediska transplantací představili kroky ke zlepšení mezinárodní výměny orgánů
Foto: Martin Kovář
Popisek: Chirurgický zákrok, ilustrační foto

Na konferenci vystoupili i představitelé Koordinačního střediska transplantací ČR (KST) a předložili zásadní návrh ke zlepšení současného stavu mezinárodní výměny orgánů.

Dvoudenní mezinárodní interdisciplinární konference, která se konala 10.-12. prosince 2015 v polském městě Bydgoszcz, měla za cíl přispět ke sdílení a výměně názorů a zkušeností akademické obce a odborníků z různých oborů zapojených do procesu transplantace. Podstatná část byla věnována možnostem intenzivnější mezinárodní spolupráce v oblasti darování a transplantací orgánů.

Se zásadní iniciativou vystoupili na konferenci představitelé Koordinačního střediska transplantací ČR prof. MUDr. Miloš Adamec, CSc., ředitel KST, a JUDr. Přemysl Frýda, zástupce ředitele KST. Ti shrnuli současný stav dárcovství a transplantací v Evropě a prezentovali velmi dobré výsledky České republiky v mezinárodním kontextu. Připomněli současnou situaci, kdy se stále více ukazuje nutnost široké mezinárodní výměny orgánů, pro které z nejrůznějších důvodů není možné najít vhodné příjemce v národních čekacích listinách. Zároveň také předložili návrh ke zlepšení současného stavu, ten spočívá ve využití potenciálu zemí, které nejsou členy žádné mezinárodní transplantační sítě.

prof. MUDr. Miloš Adamec, CSc., ředitel Koordinačního střediska transplantací

„Jde o země Balkánu, střední a východní Evropy, ale řadí se sem třeba i Spojené království, Portugalsko či Švýcarsko. Tyto země mají celkem více než 300 milionů obyvatel. Vezmeme-li však v úvahu, že by se k nim připojilo i Turecko, které bylo aktivním účastníkem této konference a jehož zájem o spolupráci je více než intenzivní, přesáhne populace všech těchto zemí součet obyvatel tří významných mezistátních organizací, které již v Evropě existují a výměnou orgánů se zabývají, jenž jsou ST, ET a SAT,“ říká prof. MUDr. Miloš Adamec, CSc., ředitel Koordinačního střediska transplantací.

Jedná se o Scandiatransplant (ST), který se z historických důvodů zabývá přednostně spoluprací severských zemí, dále Eurotransplant (ET), který sdružuje 9 evropských států s jednotnou čekací listinou, a Jihoevropská transplantační aliance (SAT), jejímiž členy jsou Itálie, Francie a Španělsko, tedy země, které dlouhodobě dosahují v transplantacích nejlepších výsledků. Tyto tři organizace představují celkem populaci s více než 350 miliony lidí.

JUDr. Přemysl Frýda, zástupce ředitele KST

„Existuje tady velký potenciál pro vytvoření dalšího mezinárodního společenství, které by se zapojilo do vzájemné výměny orgánů k transplantacím. Státy V4 by se mohly stát přirozeným lídrem takovéhoto sdružení. KST již zahájilo konkrétní kroky k posílení spolupráce se Slovenskem a Polskem, připravuje se jednání s partnerskými organizacemi KST v Bělorusku, Srbsku, Bulharsku a Spojeném království. Doufejme, že se V4 a konkrétně Česká republika stane tahounem této iniciativy, která by ve svém důsledku měla přinést více využitých orgánů k transplantacím a více zachráněných pacientů,“ doplňuje JUDr. Přemysl Frýda, zástupce ředitele KST.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Vstup do Evropské unie proměnil Česko

7:14 Český statistický úřad: Vstup do Evropské unie proměnil Česko

Před 20 lety Česko vstoupilo do Evropské unie, a započala tak etapa ekonomických i společenských změ…