Za této situace se na neurologickém oddělení v Oblastní nemocnici Trutnov po modernizaci znovu otevírá spánková laboratoř. Jde o první pracoviště tohoto typu v rámci Zdravotnického holdingu královéhradeckého kraje. V celém Královéhradeckém kraji jsou pouze tři zařízení tohoto typu.
Hlavní úlohou pracoviště je vyšetření a léčba poruch dýchání ve spánku, zejména syndromu obstrukční spánkové apnoe (OSA). V menší míře jsou vyšetřováni pacienti s podezřením na tzv. abnormní pohyby končetinami ve spánku, označované též jako syndrom neklidných nohou, spánkovou epilepsii nebo parasomnii (noční děs). Diagnózu si ale také mohou nechat určit lidé stěžující si na zvýšenou denní spavost. Čekací doba na vyšetření se aktuálně pohybuje v řádu několika týdnů. Laboratoří projde ročně 80 pacientů.
„V trutnovské nemocnici má vyšetření spánku tradici již od roku 2006, kdy byl na oddělení neurologie zahájen provoz spánkové laboratoře vybavené celonoční videopolysomnografií. V letošním roce jsme ale na oddělení zakoupili nový modernější přístroj za více než 400 tis. Kč umožňující sledování široké škály parametrů“ vysvětluje ředitel nemocnice Ing. Miroslav Procházka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva