Zoo Liberec se opět přidává k boji proti vymírání druhů

08.02.2025 11:14 | Tisková zpráva

Hnutí Reverse the Red pokračuje. Zoo Liberec se opět přidává k boji proti vymírání druhů a přináší příběhy, kterými sama výrazně přispěla k záchraně ohrožených zvířat na naší planetě.

Zoo Liberec se opět přidává k boji proti vymírání druhů
Foto: zooliberec.cz
Popisek: ZOO Liberec - logo

Zoo Liberec opět spojila síly s dalšími mezinárodními ochranářskými institucemi a připojila se k hnutí Reverse the Red i oslavám Mezinárodního dne Reverse the Red Day, který připadá na 7. února. Cílem tohoto dne je přiblížit veřejnosti světové ochranářské úspěchy, které výrazně přispěly k záchraně ohrožených druhů na naší planetě. Liberecká zoo je na poli terénní ochrany přírody dlouhodobě aktivní a jen v minulém roce sehrála významnou roli v boji proti pašerákům a ilegálními obchodu s mořskými želvami, pomohla s rozmnožením vymírajících orlů opičích či do volné přírody vypustila již třinácté mládě orlosupa bradatého.

Ochrana a zachování ohrožených druhů je zásadním tématem naší zoologické zahrady. I když své úspěchy na tomto poli prezentuje, ne všichni návštěvníci zahrady o této velmi záslužné práci vědí. Přitom právě to je to nejcennější, co může zahrada zvířecí říši přinést. Doporučuji proto návštěvníkům a příznivcům i tuto oblast sledovat a děkuji odborníkům v zahradě za skvělou práci na tomto poli“, říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.

Název hnutí „Reverse the Red“ by se dal volně přeložit jako od červené k zelené či jako zastavení růstu počtu druhů vedených na mezinárodním Červeném seznamu ohrožených druhů (The IUCN Red List). Na něm je aktuálně uvedeno přes 157 000 druhů, z nichž více než 44 000 je ohroženo vyhubením. Cílem hnutí, které v roce 2023 vyhlásil Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) a Světová asociace zoologických zahrad a akvárií (WAZA), je podpořit spolupráci světových vládních i neziskových ochranářských organizací v boji proti vymírání ohrožených druhů, ale také zviditelnit úspěšné projekty, které přispěly k jejich záchraně. Liberecká zoo je považována za významného hráče na poli terénní ochrany přírody a za své ochranářské aktivity je dlouhodobě mezinárodně oceňovaná. V letech 2017-2019 se dokonce stala evropským centrem ochrany přírody díky vedení kampaně s názvem Silent Forest. Jen v minulém roce se podílela například na záchraně orlů opičích, orlosupů bradatých nebo karet obrovských.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Výjimka pro parkování bezemisních vozů do konce roku

7:23 MHMP: Výjimka pro parkování bezemisních vozů do konce roku

Rada hl. m. Prahy projednala změnu pro parkování bezemisních vozidel v rámci Zón placeného stání.