Zoo Liberec vydává příručku a vyzývá veřejnost, aby nepodporovala komerční aktivity s exotickými zvířaty

23.06.2024 16:13 | Tisková zpráva

Plavání s delfíny, jízda na slonovi, mazlení s tygříkem nebo selfie s mládětem orangutana – takové zážitky s exotickými zvířaty patří v současnosti k populárnímu turistickému odvětví. Ne všichni si ale uvědomují, co se za nimi skrývá. Každá taková atrakce s exotickým zvířetem s fotografiemi, sdílenými na sociálních sítích, může mít fatální následky nejen pro dané zvíře, ale následně i pro celý druh.

Zoo Liberec vydává příručku a vyzývá veřejnost, aby nepodporovala komerční aktivity s exotickými zvířaty
Foto: zooliberec.cz
Popisek: ZOO Liberec - logo

Zoo Liberec ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze a Ministerstvem životního prostředí České republiky proto vydávají příručku s názvem Průvodce zodpovědného turisty, která nejen poukazuje na problematiku, spojenou s využitím divokých zvířat v turismu, ale také radí, jak rozeznat takovou komerční atrakci od aktivity, která může naopak ochraně daného druhu pomoci. Průvodce je dostupný jak v tištěné, tak i online verzi na webu zoo.

Kdo by nechtěl ohromit kolegy či přátele originálním zážitkem nebo fotkou s nějakým exotickým zvířetem z dovolené. Ne každý si ale uvědomuje, že podobné aktivity a jejich sdílení na sociálních sítích často vedou k týraní daného zvířete, nevědomé podpoře pytláctví i ilegálního obchodu se zvířaty a mohou být příčinou vyhubení celého živočišného druhu.

„Kvůli mláďatům primátů mohou být vybity celé jejich tlupy, mláďata lvů nebo gepardů bývají chována nejdříve na mazlení, aby pak posloužila v dospělosti jako trofej pro lovce v uzavřených rezervacích. V řadě případů nebývají dodržovány ani základní podmínky na prostor nebo potravu daných zvířat. Nehledě na to, že „výchovné“ metody jsou často pro zvířata velmi bolestivé a traumatizující,“ vysvětluje Petra Bolechová, zooložka ze Zoo Liberec.

Za účelem šíření osvěty o problematice turistiky zahrnující aktivity s divokými zvířaty připravila Zoo Liberec průvodce pro zodpovědné turisty. Průvodce poukazuje v šesti krátkých kapitolách (kytovci, primáti, sloni, šelmy, plazi, ptáci) nejen na problematiku spojenou s využitím divokých zvířat v turismu, ale také radí, jak rozeznat atrakci pro komerční účely od aktivity, která může naopak ochraně daného druhu pomoci. I se zvířaty je totiž možné si užít zajímavé zážitky tak, aby přitom nijak netrpěla.

Základní pravidla zodpovědného turisty:

 1. Vyhněte se turistickým atrakcím, které nabízí přímý kontakt se zvířaty (hlazení, krmení).
 2. Buďte ve střehu u zařízení, která ukazují jen mláďata.
 3. Nenavštěvujte zvířecí show s divokými zvířaty.
 4. Vyhněte se aktivitám zahrnujícím zvířecí zápasy.
 5. Nepořizujte si fotografie s divokými zvířaty a nešiřte je přes sociální sítě dál do světa. Především ne s mláďaty.
 6. Při fotografování nechte zvířatům jejich prostor, nenahánějte je, nezatlačujte je do kouta.
 7. Nepodporujte aktivity, kde mezi vámi a zvířetem není žádná bezpečná bariéra.
 8. Zvířata v přírodních rezervacích by měla mít jen minimální kontakt s návštěvníky.
 9. Pozor při nakupování suvenýrů a jídla z neznámých exotických zdrojů.
 10. Nekrmte zvířata, a to ani ta pouliční.
 11. Když máte pochybnosti, nedělejte to/odmítněte to.
 12. Zkušenosti na sociálních sítích sdílejte po pečlivém uvážení, mějte na paměti velký vliv sociálních sítí na mínění veřejnosti.

Příručka je na vyžádání k dispozici v tištěné verzi v Zoo Liberec nebo si ji lze volně stáhnout na webových stránkách zahrady v sekci Ochrana přírody ZDE. Liberecká zoo zároveň plánuje navázat spolupráci s cestovními kancelářemi a leteckými společnostmi s cílem volně šířit průvodce mezi turisty cestující do exotických destinací, především jihovýchodní Asie. Právě v jihovýchodní Asii Zoo Liberec dlouhodobě vede a podporuje celou řadu terénních ochranářských a výzkumných projektů.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zprávaTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany uzavřelo s VTÚ rámcovou dohodu na dodávku mobilní dílenské techniky

16:08 Ministerstvo obrany uzavřelo s VTÚ rámcovou dohodu na dodávku mobilní dílenské techniky

Mobilní dílenská vozidla bude v příštích letech Armádě ČR dodávat státní podnik Vojenský technický ú…