Zoo Ostrava: Opět u nás zahnízdili ledňáčci říční

13.06.2022 14:12 | Tisková zpráva

Přírodní areál Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava je již dlouhá léta pravidelným hnízdištěm „létajících drahokamů“ našich vod – ledňáčků říčních. Na vybraných místech pro ně bylo vybagrováno několik kolmých stěn v blízkosti vody, které v předchozích letech ledňáčci využívali k hnízdění. Po loňské přestávce, kdy pro tuhou zimu ledňáčci nepřežili, se letos opět objevili. Nový pár ale zahnízdil na jiném místě a úspěšně vyvedl čtyři mláďata.

Zoo Ostrava: Opět u nás zahnízdili ledňáčci říční
Foto: zoo-ostrava.cz
Popisek: ZOO Ostrava - logo

Létající drahokamy

Ledňáček říční je nazýván „létající drahokam“ našich vod. Loví v čistých vodách převážně rybky o velikosti do 5 cm. Jeho kořistí se ale mohou stát i další vodní živočichové, například čolci či larvy vodního hmyzu. Hnízdo si buduje v kolmém břehu, do něhož si svým dlouhým silným zobákem vyhrabává asi 3/4 m dlouhou noru. Na jejím konci je rozšířená hnízdní komůrka. Samice do ní snáší obvykle 5 kulovitých vajec, na kterých sedí samec i samice po dobu 21 dnů. Mláďata krmí také oba rodiče asi 25 dnů. Ledňáček může hnízdit i třikrát ročně, a tak vyvést až 15 mláďat v jednom roce. Největším nepřítelem ledňáčků jsou tuhé zimy, kdy zamrznou rybníky, řeky i potoky a ledňáčci nemohou lovit potravu. V České republice patří ledňáček říční ke zvláště chráněným druhům, početnost jeho populace je odhadována na cca 1000 hnízdních párů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zajímalo by věše vyjádření

A to k tomu, na co se ptá i Blažek, který teda podle mě selhal a pochybil, ale zajímá mě, zda vám tento postup policie přijde správný - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Blazek-Proc-policie-neinformovala-stat-K-zadne-drazbe-bitcoinu-by-nedoslo-778738

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KHS Jihočeského kraje: O prázdninách v kraji bylo 360 táborů s více než 37 tisíc dětí

13:34 KHS Jihočeského kraje: O prázdninách v kraji bylo 360 táborů s více než 37 tisíc dětí

Ani poslední prázdninový týden nepřinesl do hodnocení dosavadního průběhu letní dětské rekreace v Ji…