Zoo Ústí nad Labem: „Poklad jménem Lumpe Park" se představil za hranicemi

27.10.2022 16:34 | Tisková zpráva

Zoo Ústí nad Labem zrealizovala projekt „Poklad jménem Lumpe Park – přeshraniční propagace hodnot odkazu průkopníka ochrany přírody.“ Cílem byl průzkum a zmapování areálu bývalého Lumpe Parku – historického jádra dnešní zoo, s jehož částečnou obnovou a zpřístupněním veřejnosti se počítá v budoucnu. Průzkum areálu někdejšího parku provedlo Muzeum města Ústí nad Labem ve spolupráci s Centrem pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví Filozofické fakulty UJEP. Partnerem projektu je podpůrná organizace.

Zoo Ústí nad Labem: „Poklad jménem Lumpe Park" se představil za hranicemi
Foto: zoousti.cz
Popisek: Zoo Ústí nad Labem

Začátkem října došlo k představení výsledků projektu široké veřejnosti v rámci komentované prohlídky v Zoo Ústí nad Labem, kam dorazil i zakladatel Lumpe Parku Heinrich Lumpe. Do jeho role se vžil historik ústeckého muzea Martin Krsek, který během procházky po areálu zoo vedl vzpomínkový a zároveň vizionářský rozhovor s ředitelkou zoo Ilonou Pšenkovou. Jelikož se jedná o přeshraniční projekt, proběhla nyní jeho prezentace v Drážďanech.

I do areálu drážďanské zoo dorazila delegace Heinricha Lumpeho spolu s ředitelkou zoo a společně zde členům organizace ZooFreunde Dresden e.V., i široké veřejnosti představili historickou a architektonickou hodnotu Lumpe Parku. Dále zhodnotili jeho současný stav spolu s geologickými zajímavostmi, které byly během průzkumu odhaleny, a plány do budoucna. Ty mimo jiné počítají s obnovou a zpřístupněním památek, zmapováním, pokračující ochranou původní flóry i fauny a zařazením odkazu Lumpe Parku do vzdělávacích programů. „Chceme oživit historický, kulturní a přírodovědný odkaz. Čeká nás dlouhá cesta, ale jsem přesvědčena, že to společně zvládneme,“ uvedla ředitelka Zoo Ústí nad Labem Ilona Pšenková. Stejného názoru je i německý partner projektu. „Jedná se o památku, kterou je třeba uchovat pro další generace,“ dodal prezident ZooFreunde Dresden e.V. Ralf Leidel.   

Prezentaci a projekt ocenila i zástupkyně Generálního konzulátu ČR v Drážďanech Lenka Konšelová: „Příhraniční projekt je vizitkou dobrých vztahů.“ Přestože je projekt nyní téměř u konce, pro zoo a její partnery tím práce v souvislosti s Lumpe Parkem nekončí. Hlavním cílem je vyhlášení pozůstatků někdejšího areálu a dalších vzácných objektů kulturní památkou České republiky, obnovení parku Heinricha Lumpeho jako svébytné a turisty vyhledávané součásti ústecké zoo a následné doplnění obnovené části o prvky s přesahem do 21. století.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká obchodní inspekce uložila ve 3. čtvrtletí 2022 za nedostatky u dětských hraček pokuty za více než 1 milion korun

14:02 Česká obchodní inspekce uložila ve 3. čtvrtletí 2022 za nedostatky u dětských hraček pokuty za více než 1 milion korun

Česká obchodní inspekce Česká obchodní inspekce pokračovala v kontrolách bezpečnosti hraček i ve 3. …