Zoo Ústí nad Labem: „Poklad jménem Lumpe Park" se představil za hranicemi

27.10.2022 16:34 | Tisková zpráva

Zoo Ústí nad Labem zrealizovala projekt „Poklad jménem Lumpe Park – přeshraniční propagace hodnot odkazu průkopníka ochrany přírody.“ Cílem byl průzkum a zmapování areálu bývalého Lumpe Parku – historického jádra dnešní zoo, s jehož částečnou obnovou a zpřístupněním veřejnosti se počítá v budoucnu. Průzkum areálu někdejšího parku provedlo Muzeum města Ústí nad Labem ve spolupráci s Centrem pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví Filozofické fakulty UJEP. Partnerem projektu je podpůrná organizace.

Zoo Ústí nad Labem: „Poklad jménem Lumpe Park" se představil za hranicemi
Foto: zoousti.cz
Popisek: Zoo Ústí nad Labem

Začátkem října došlo k představení výsledků projektu široké veřejnosti v rámci komentované prohlídky v Zoo Ústí nad Labem, kam dorazil i zakladatel Lumpe Parku Heinrich Lumpe. Do jeho role se vžil historik ústeckého muzea Martin Krsek, který během procházky po areálu zoo vedl vzpomínkový a zároveň vizionářský rozhovor s ředitelkou zoo Ilonou Pšenkovou. Jelikož se jedná o přeshraniční projekt, proběhla nyní jeho prezentace v Drážďanech.

I do areálu drážďanské zoo dorazila delegace Heinricha Lumpeho spolu s ředitelkou zoo a společně zde členům organizace ZooFreunde Dresden e.V., i široké veřejnosti představili historickou a architektonickou hodnotu Lumpe Parku. Dále zhodnotili jeho současný stav spolu s geologickými zajímavostmi, které byly během průzkumu odhaleny, a plány do budoucna. Ty mimo jiné počítají s obnovou a zpřístupněním památek, zmapováním, pokračující ochranou původní flóry i fauny a zařazením odkazu Lumpe Parku do vzdělávacích programů. „Chceme oživit historický, kulturní a přírodovědný odkaz. Čeká nás dlouhá cesta, ale jsem přesvědčena, že to společně zvládneme,“ uvedla ředitelka Zoo Ústí nad Labem Ilona Pšenková. Stejného názoru je i německý partner projektu. „Jedná se o památku, kterou je třeba uchovat pro další generace,“ dodal prezident ZooFreunde Dresden e.V. Ralf Leidel.   

Prezentaci a projekt ocenila i zástupkyně Generálního konzulátu ČR v Drážďanech Lenka Konšelová: „Příhraniční projekt je vizitkou dobrých vztahů.“ Přestože je projekt nyní téměř u konce, pro zoo a její partnery tím práce v souvislosti s Lumpe Parkem nekončí. Hlavním cílem je vyhlášení pozůstatků někdejšího areálu a dalších vzácných objektů kulturní památkou České republiky, obnovení parku Heinricha Lumpeho jako svébytné a turisty vyhledávané součásti ústecké zoo a následné doplnění obnovené části o prvky s přesahem do 21. století.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Parkování v Praze

Vážený pane Hřibe, je možné se zaměřit na výstavbu parkovacích domů v Praze? Situace ohledně parkování je žalostná. Omezení vozidel není řešením, jelikož se bavíme o provozu, ale nikoliv o umístění stojících vozidel. Osobně jezdím s vozem 1x za týden či čtrnáct dní a to mimo Prahu, avšak téměř po...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Kontroly nejen na tržnicích pokračují

15:48 Celní správa: Kontroly nejen na tržnicích pokračují

Karlovarští celníci v boji proti prodeji padělků nepolevují. Od začátku letošního roku při kontrolác…