Zoo Ústí nad Labem: Smutná zpráva

25.02.2023 20:14 | Tisková zpráva

V říjnu minulého roku oznámila Zoo Ústí nad Labem narození dvou mláďat gepardů štíhlých. Jednalo se o historický úspěch v chovu tohoto druhu. Radost však nyní bohužel vystřídal smutek.

Zoo Ústí nad Labem: Smutná zpráva
Foto: zoousti.cz
Popisek: Zoo Ústí nad Labem

Ve středu 22. 2. 2023 rozhodlo vedení zoo po vyšetření a konzultaci s veterinárním lékařem o utracení druhého mláděte. Stejně jako u jeho sourozence bylo nakonec i u něj prokázáno metabolické onemocnění kostí. To spočívalo v nedostatečné mineralizaci kostní hmoty. Přes veškerou snahu celého týmu se tento stav nepodařilo zvrátit. I u tohoto mláděte byla v důsledku nemoci diagnostikována dislokovaná zlomenina. První z mláďat bylo utraceno ze stejných důvodů zhruba před měsícem (24. 1.), o čemž ústecká zoo informovala na svém facebookovém profilu.

Metabolické onemocnění kostí je u mláďat gepardů relativně častým problémem. Svou roli může sehrát i genetická predispozice. „Problém u mláďat z naší zoo byl průběžně konzultován s veterinárními specialisty na tento druh a dle jejich doporučení byla nastavena i léčba, bohužel byla bezúspěšná,“ řekla vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková.

I přes tuto smutnou zprávu považuje Zoo Ústí nad Labem narození mláďat gepardů štíhlých za velký úspěch. Samice, pro kterou to byl první porod, získala zkušenosti a byla tím prokázána její plodnost. Rozmnožování gepardů v lidské péči je velmi obtížné, o čemž svědčí i nízký počet mláďat narozených v zoologických zahradách v posledním roce. Zoo ovšem své snahy o další odchov nevzdává. Samice je naštěstí v pořádku, a dokonce už u ní byla pozorována další říje. V blízké době se tak chovatelé pokusí samici opětovně spojovat se samcem za účelem spáření.

„Příroda je někdy mocnější, než si myslíme. Nicméně i nezdařilý odchov je cennou zkušeností, která jak zvířata, tak i celý chovatelský tým posouvá zase o kousek dál,“ konstatuje ředitelka zoo Ilona Pšenková.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Unikátní školicí centrum přilákalo stovky zvědavců

13:07 ČEZ: Unikátní školicí centrum přilákalo stovky zvědavců

Do posledního zaplnili zájemci volná místa na prohlídce speciálního Centra přípravy personálu jadern…