dTest: Daň na sladké nápoje je v Katalánsku úspěšná

13.07.2018 8:10

Rok po zavedení tzv. cukrové daně v Katalánsku konzumace sladkých limonád skutečně klesla, informovala španělská spotřebitelská organizace OCU. Přispěly k tomu i další faktory.

dTest: Daň na sladké nápoje je v Katalánsku úspěšná
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

 

Zhruba přes rokem byly v Katalánsku zdaněny sladké perlivé nápoje. Cílem bylo snížit spotřebu nezdravého pití. OCU vnímá takové silové kroky značně skepticky. Trvá na nutnosti změnit stravovací návyky obyvatel jinými způsoby. Daň je nízká a skoro neznatelná – zhruba 3 centy na jednu plechovku. Podle OCU nemá smysl daňově zatěžovat pouze nápoje slazené cukrem. Snížení obsahu cukru znamená více umělých sladidel. Výrobek je tak stále nadmíru sladký a závislost na sladké to nijak neřeší. Důležitější je měnit chutě a postupně tak dospět k menší poptávce po přeslazených výrobcích.

Přesto se ukázalo, že daň možná pomáhá. Předběžné výsledky společného průzkumu ústavu Národní školy veřejného zdraví a OCU svědčí o snížení pravidelné konzumace sladkých perlivých nápojů o 25 % od jejího zavedení. Podle zjištění nebyly tyto výrobky v domácnostech nahrazeny jinými slazenými nápoji, kterých se daň netýká. Pozoruhodné je, že průměrná cena dodatečně zdaněných nápojů stoupla dvakrát více, než by předpokládala samotná daň.

Katalánský plán na zlepšení složení potravin a nápojů tamějšího úřadu pro otázky spotřebitelů, bezpečnost potravin a stravování AECOSAN má podobný cíl jako cukrová daň – snížit nezdravost potravin zredukováním obsahu tuků, cukrů a soli, aniž by vzrostl počet obsažených kalorií – a zahrnuje mnohem více výrobků.

Připomeňme však, že jak v Katalánsku, tak u nás je nejjednodušší kontrolou obsahu naší stravy používání čerstvých ingrediencí a konzumace dostatečného množství ovoce, zeleniny, obilovin nebo ryb.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Web Top 100 - Internetové stránky ČEZ kralují mezi weby českých průmyslových a energetických firem

22:11 ČEZ: Web Top 100 - Internetové stránky ČEZ kralují mezi weby českých průmyslových a energetických firem

Nová česká, německá a francouzská mutace, vylepšená zákaznická sekce nebo užití profesionálních a un…