dTest: Evropská komise podpoří online přístup ke zdravotním údajům

14.05.2018 9:11 | Zprávy

Evropská komise zveřejnila své záměry podpořit a zlepšit přístup spotřebitelů k jejich zdravotním údajům a umožnit jej odkudkoli i ze zahraničí. Evropská spotřebitelská organizace BEUC, jejímž členem je i dTest, tento krok vítá. Nabídne lepší kontrolu nad informacemi o vlastním zdraví, kterou si přeje 90 % občanů.

dTest: Evropská komise podpoří online přístup ke zdravotním údajům
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

Nové evropské záměry ohledně tzv. e-health, tedy zdraví online, se dotýkají i způsobů, jakým budou nová evropská pravidla o zacházení s osobními údaji od 25. května aplikována na citlivé údaje ve zdravotnictví. Spotřebitelům musí být umožněno snáze přesouvat svá data od jednoho poskytovatele zdravotních služeb k jinému a lépe kontrolovat jejich použití.

Údaje o zdraví všech evropských spotřebitelů tak mohou být v blízké budoucnosti shromážděny do společné databáze, což například umožní lékaři ošetřujícímu cizince na dovolené několika kliknutími zjistit, zda pacient není na něco alergický, jaké léky bere nebo jaké podstoupil operační zákroky, a podle toho určit optimální ošetření a bezpečnou léčbu.

Velká část spotřebitelů souhlasí s použitím údajů o svém zdraví pro vědecké účely, aby pomohli vývoji nových způsobů léčby a prevence chorob od alergií až po rakovinu. Zacházení s tak citlivými informacemi však musí odpovídat přísným standardům evropských pravidel o ochraně osobních údajů. Data pacientů musejí být přístupna jen pro oprávněné subjekty, k neziskovým účelům a měla by být tak anonymní, jak je to jen možné, podotýká ředitelka BEUC Monique Goyens.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

dezinformace

Co přesně je podle vás dezinformace? Nemyslíte, že by si to měl každý vyhodnotit sám? Myslíte, že pravda se pozná vždy na první pohled? Vždyť spousta věcí se prokáže až časem. To bylo třeba povyku, když byl někdo proti očkování proti covidu, protože lidi stejně neochrání a ejhle, za čas se ukázalo, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V Dukovanech maturitou z jaderné energetiky prošlo 96 středoškoláků

13:04 ČEZ: V Dukovanech maturitou z jaderné energetiky prošlo 96 středoškoláků

Devadesát šest studentů prošlo od dubna do června v Jaderné elektrárně Dukovany odbornými stážemi pr…