dTest: Je libo platit bitcoinem?

16.04.2018 14:59

Litecoin, bitcoin, ethereum… Ne, to nejsou slova žádného kouzelného zaříkávadla ani dětské říkanky, nýbrž názvy virtuálních měn. Milovníci šustivých bankovek nyní možná mají tendenci obrátit list časopisu s argumentem, že informace o penězích, za které si ve večerce rohlík se šunkou nekoupí, pro ně nejsou užitečné. Co když vám ale již zítra bude známý vyprávět, jak si za bitcoiny pořídil krásné nové bydlení? I tyto možnosti dnešní doba nabízí, vydejte se tedy s námi na exkurzi do světa novodobého finančnictví.

dTest: Je libo platit bitcoinem?
Foto: dTest
Popisek: dTest

Naši předkové platící kožešinami či plátnem (z něhož vzniklo sloveso „platit“) by se zřejmě dosti podivili, jaký kus cesty vývoj peněz od jejich dob urazil. Formy platidel se stejně jako technika nebo medicína neustále vyvíjejí, a tak zatímco si někteří teprve zvykají užívat u pokladen platební kartu místo napěchované peněženky, jiní už jsou o krok dále a směle vyhlížejí výhodné kurzy kryptoměn na specializovaných burzách.

Po stopách yettiho

Mnoho z vás si jistě klade otázku, kde se kryptoměny (neboli také virtuální, digitální nebo alternativní měny či elektronické peníze) najednou vzaly a z čeho vlastně vznikly. Za vznikem stojí odhodlání několika počítačově velice zdatných nadšenců, kteří přišli s myšlenkou vytvořit ke stávajícímu (národně či nadnárodně) ovládanému měnovému systému paralelní nezávislou alternativu. Sestavili tedy programátorský teoretický koncept první virtuální nepadělatelné a především decentralizované měny, která splňovala klíčový parametr jejich záměru – byla naprosto nezávislá na institucích či centrálních autoritách, jež měnu regulují nebo jakýmkoliv jiným způsobem ovlivňují.

Další předností tohoto průkopnického elektronického platebního nástroje byla jeho rychlost. Zatímco tradiční peněžní transakce znamenaly poměrně vysoké finanční i časové náklady, úhradu kryptoměnami bylo za použití speciálních platebních internetových systémů možné provést během několika desítek vteřin, za citelně nižších poplatků, a navíc bez ohledu na mezinárodní hranice států. Jakými dalšími vlastnostmi, kromě již zmíněných, se ještě virtuální měny vyznačují? Je pro ně typická například:

  • anonymita – s transakcemi nejsou spojeny žádné osobní a citlivé údaje
  • transparentnost – veřejná databáze uvádí všechny proběhlé transakce v síti
  • nízkonákladovost – poplatky za transakce jsou minimální, mnohdy dokonce dobrovolné
  • soběstačnost – k převodům peněz není třeba prostředníků (bank, kreditních společností), uživatelé spolu komunikují přímo přes speciální sítě

Pro úplnost ještě dodejme, že kryptoměny nemají fyzickou podobu (konkurují tak spíše šekům, směnkám či platebním kartám – nikoliv hotovostním penězům), a z pohledu české legislativy se nejedná o měnu, ale o věc.

Zlatá horečka jménem bitcoin

Třebaže první pokusy o zavedení elektronických peněz proběhly už v polovině 20. století, jejich nejstarší, nejznámější a nejrozšířenější zástupce – bitcoin – spatřil světlo světa až v roce 2009. Vytvořila jej skupinka vývojářů zvaná Satoshi Nakamoto a zpočátku neměl prakticky žádnou hodnotu. O dva roky později se o měnu začali zajímat ekonomové a stejně dlouhou dobu poté trvalo, než vzbudila ohlas u laické veřejnosti. Za velký zájem vděčí tato virtuální měna i správnému načasování – euro touto dobou procházelo nemalou krizí, a mezi lidmi tak rostla poptávka po perspektivní alternativě. Cena bitcoinu mířila raketově vzhůru a nevídaného úspěchu se tento digitální nováček dočkal v roce 2013, kdy jej Německo uznalo jako oficiální virtuální měnu.

Láká vás si nějaký ten bitcoin alespoň zkusmo pořídit? Pokud ano, budete potřebovat počítač s připojením k internetu a peněženku – ovšem ne ledajakou, nýbrž virtuální. Virtuální peněženka je program, který propojí váš počítač s počítači ostatních uživatelů dané kryptoměny. Slouží k přijímání a odesílání digitálních mincí (podobně jako v reálném světě internetové bankovnictví), pouze s tím rozdílem, že k provádění transakcí potřebujete jediný identifikační údaj. Tím je takzvaná adresa (řetězec písmen a číslic), jejichž kombinace je pro každého uživatele unikátní. Do zadání každé transakce pak stačí vyplnit onu zmíněnou adresu spolu se zasílanou částkou a případně malý poplatek pro těžaře (o těžbě bitcoinů a investicích do nich si povíme v některém z příštích vydání). Obsluha programu je tedy uživatelsky přívětivá, v případě nákupu nových bitcoinů si však pohlídejte aktuální kurz, jehož značná kolísavost je typickým rysem všech virtuálních měn.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubický kraj: Učni předvedli své dovednosti na náměstí ve Vysokém Mýtě

15:27 Pardubický kraj: Učni předvedli své dovednosti na náměstí ve Vysokém Mýtě

Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech ŘEMESLO / SKILL 2018 se uskutečnila 18. - 20. září…