První možností při hledání nájemního bytu bývá rozhození sítě mezi známé. Pro pronajímatele může být za této situace výhodou, že získá nájemníka, který nebude zcela neznámý. Často v takových případech i sníží cenu nájmu, jelikož má pocit větší jistoty, že nájemník bude platit nájem i služby a nebude byt poškozovat. „Přesto i u takových vztahů doporučujeme nespoléhat se pouze na ústní dohodu a dobré slovo a smlouvu uzavřít písemně a upravit v ní vzájemná práva a povinnosti. Osobní vztah, který se zdál při sjednávání nájmu výhodou, se totiž může ukázat jako komplikace v momentě, kdy bude jedna ze stran chtít nájem ukončit,“ varuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.
Rozhodnete-li se nájem uzavřít přes realitní kancelář, zaplatíte jí za sjednání nájmu poplatek, někdy i ve výši jednoho či dvou nájemných, což představuje poměrně vysokou částku. Navíc bohužel nemusíte mít vždy jistotu, že v nájemní smlouvě budou hájeny vaše zájmy. „Pozor byste si měli dát, pokud po vás realitní kancelář ještě před vyhledáním nebo prohlídkou konkrétního bytu bude chtít podepsat rezervační smlouvu na nájem bytu. Ve smlouvě může být totiž stanovena povinnost zaplatit rezervační poplatek i ve výši například 10 000 korun. Rezervační poplatek pak propadne realitní kanceláři či pronajímateli, pokud se rozhodnete nájemní smlouvu neuzavřít,“ uvádí Zelený.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva