dTest: Pokud používáte balzám na rty denně, „sníte“ čtyři balzámy ročně. Je to bezpečné?

12.10.2017 10:30 | Zprávy

Suché a loupající se rty trápí většinu lidí především během chladných měsíců, proto k jejich ochraně s oblibou používají balzámy na rty. Spotřebitelský časopis dTest testoval balzámy na rty s cílem prověřit jejich kvalitu a případnou přítomnost nežádoucích chemikálií. Laboratorní zkoušky odhalily, že více než polovina testovaných pomád na rty obsahuje potenciálně rizikové složky minerálních olejů.

dTest: Pokud používáte balzám na rty denně, „sníte“ čtyři balzámy ročně. Je to bezpečné?
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

Pokud používáte balzám na rty několikrát denně, můžete nechtěně „sníst“ i 20 gramů těchto výrobků ročně. To odpovídá zhruba čtyřem balením o průměrné hmotnosti pět gramů. Nejde samozřejmě o to, že by se lidé balzámy záměrně ládovali, k jejich konzumaci ale dochází mimoděk, například při olíznutí rtů, při jídle či pití nebo při líbání. Možnost opakovaného „požití“ balzámu na rty byla důvodem, proč dTest pro otestování těchto kosmetických produktů nastavil kritéria na obsah chemických látek velmi přísně. 11 z 18 testovaných balzámů na rty propadlo v laboratorních testech kvůli výskytu aromatických uhlovodíků (MOAH) a nasycených uhlovodíků (MOSH) minerálních olejů.

„Inspirovali jsme se přístupem naší německé partnerské organizace Stiftung Warentest. Ta prověřovala balzámy na rty začátkem tohoto roku a v řadě z nich objevila potenciálně rizikové složky minerálních olejů, konkrétně nasycené uhlovodíky (MOSH) a aromatické uhlovodíky (MOAH), jež se v kosmetice používají hlavně pro svůj zvlhčující efekt a schopnost vytvářet lesklý povlak. První z nich jsou problematické proto, že se mohou hromadit ve vnitřních orgánech, hlavně v játrech a slezině, druhé jsou potenciálně karcinogenní. Obě skupiny chemikálií jsme v pomádách na rty našli i my,“ říká Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Přítomnost MOAH a MOSH v produktech, u kterých lze předpokládat požití, považuje dTest za natolik významnou, že balzámy s nežádoucími složkami minerálních olejů ohodnotil celkově nedostatečnou známkou a dalším testům už je nepodroboval. „Konkrétně v testu propadly tyto výrobky: Astrid Ochranný lůj na rty regenerační, Bebe Young Care Classic, Blistex Lip Relief Cream, Carmex Classic, Eucerin Lip Aktiv, Helle Balzám na rty Neutral, Jelení lůj tradiční, La Roche Posay Nutritic, Labello Original, Neutrogena Lippenpflege, Yves Rocher Lipbalm Macadamia,“ vyjmenovává Hana Hoffmannová.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 České dráhy posílí dopravu na Pochod Praha – Prčice, nabídnou speciální celodenní jízdenku

7:23 České dráhy posílí dopravu na Pochod Praha – Prčice, nabídnou speciální celodenní jízdenku

V sobotu 17. května se koná již 58. ročník Pochodu Praha – Prčice. České dráhy i během tohoto ročník…