dTest: S antibiotiky pro domácí zvířata neplýtvejme

01.12.2017 13:10

Používání antibiotik není jen záležitostí humánní medicíny, ale i té veterinární. Platí přitom podobná pravidla jako u lidských pacientů a vyvstávají i obdobné problémy. Nevhodné nebo nadměrné užívání antibiotik v chovech může vést k odolnosti bakterií, a to je nebezpečné pro zvířata i následně pro lidi. Do aktivit tradičního listopadového Antibiotického týdne se proto zapojila i Státní veterinární správa (SVS).

dTest: S antibiotiky pro domácí zvířata neplýtvejme
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

Antibiotika se u hospodářských zvířat používají pro udržení jejich dobrého zdravotního stavu – minimalizují infekční onemocnění a jejich negativní ekonomické dopady. Od roku 2006 je v Evropské unii zakázáno podávání antibiotik v krmivech pro stimulování růstu.

V období 2010-2015 kleslo používání veterinárních antibiotik v České republice skoro o třetinu a v mezinárodním měřítku se v tomto ohledu pohybujeme v průměru.

Jsou-li totiž v chovech nadměrně podávána antibiotika, vzniká stejně jako u lidí rezistence na jejich účinky a navíc je nebezpečí, že se do našeho těla dostanou potravinami živočišného původu. Státní veterinární dozor proto pravidelně monitoruje množství jejich zbytků v mase a vnitřnostech jatečních zvířat, v rybách, mléku, medu a vejcích a sleduje, aby k užívání antimikrobiálních léků v chovech docházelo jen ve skutečně odůvodněných případech.

Při nejmenším podezření jsou na jatkách vyšetřovány stovky vzorků. Situace se podle SVS dlouhodobě zlepšuje a nadlimitní nálezy jsou ojedinělé. Při jejich odhalení se pokaždé přijímají okamžitá opatření, aby se příslušným potravinám zabránilo v cestě ke spotřebiteli, a zpřísňuje se dozor na příslušné farmě. K činnosti veterinární správy patří i sledování evidence vedené veterináři a chovateli a dodržování ochranných lhůt léčiv.

Maximální povolené limity pro rezidua antibiotik v potravinách zaručují, že nevyvolají nežádoucí účinky na zdraví člověka po celý jeho život. Jsou stanoveny Evropskou lékovou agenturou (EMA), Evropským úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA) a Ústavem pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv v Brně (ÚSKVBL).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Příjmy ÚZSVM za deset měsíců letošního roku přesáhly již 1,5 miliardy

22:54 Příjmy ÚZSVM za deset měsíců letošního roku přesáhly již 1,5 miliardy

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) dosáhl v období od ledna do konce října 202…