dTest: Teflonové kuchyňské nádoby ohrožují životní prostředí

08.07.2018 16:40

Jak potvrdily naše testy, používání hrnců, pekáčů a pánví s nepřilnavým povrchem je bezpečné pro naše zdraví. Je jen potřeba dodržovat několik základních pravidel. Vzhledem k použití fluoridů při výrobě však představují zátěž pro přírodu.

dTest: Teflonové kuchyňské nádoby ohrožují životní prostředí
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

Při výrobě nepřilnavých povrchů se používají sloučeniny fluoru, které se mohou hromadit v lidském těle i v životním prostředí. Mnohé z nich pravděpodobně škodí zdraví – bývají pokládány za karcinogeny nebo hormonální disruptory. Prokazatelně nebezpečné jsou PFOA (perfluorooktanová kyselina) a PFOS (perfluoroktansulfonan).

Dobrou zprávou je, že se při testování běžného použití pánví s touto úpravou do připravovaného jídla neuvolnila žádná z 22 sledovaných sloučenin fluoru. S kolegy ze spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk (FT) jsme došli k závěru, že se pánvím s nepřilnavou úpravou obsahující fluoridy ze zdravotních důvodů nemusíme vyhýbat. Potvrzuje to také názor dánské agentury pro kontrolu potravin, ale také předchozí testy FT. Musíme však dodržovat dvě pravidla:

Nádoby se nesmí přehřívat. Budete-li je používat při teplotě 250 ° C nebo více, mohou se z nich nežádoucí látky uvolnit. Řiďte se pokyny, které jsou k novému výrobku zpravidla přiloženy.

Nelze doporučit používání nádob poškrábaných natolik, že je pod vrchní vrstvou vidět kov. Kontakt potravy s ním totiž nemusí být bezpečný.

Na některých výrobcích najdete tvrzení, že PFOA nebo PFOS neobsahují, není to ovšem záruka, že v nich nejsou příbuzné škodlivé látky, kterých je celá řada. Jistotu můžete mít jen v případě, že je výrobek prezentován jako neobsahující PFC (perfluoruhlovodíky), PFAS (perfluoroalkylové sloučeniny) a fluoridy vůbec.

Fluoridy se v přírodě nerozkládají, proto ji jejich přítomnost výrazně zatěžuje. Dánský úřad pro ochranu životního prostředí doporučuje, abychom se vyhýbali fluoridovým látkám na oblečení, a úřad pro kontrolu potravin stejné země volá po jejich vynechání v obalech potravin. Proto je vždy na místě zvážit, zda si skutečně přejeme zhoršit stav životního prostředí, když víme, že jsou v jistých výrobcích v naší domácnosti fluoridy používány.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Finanční správa posílá údaje k zaplacení daně z nemovitých věcí

16:08 Finanční správa posílá údaje k zaplacení daně z nemovitých věcí

Finanční správa začala poplatníky vyrozumívat o nové výši daně z nemovitých věcí. Zhruba milion drži…