dTest: Test odhalil nebezpečné detektory kouře

04.07.2018 20:58

Optoelektrické detektory kouře jsou jednoznačně spolehlivější než ionizační, jak zjistili kolegové z novozélandské spotřebitelské organizace Consumer New Zealand. Jejich závěry vedly ke stažení nebezpečných výrobků z tamějšího trhu.

dTest: Test odhalil nebezpečné detektory kouře
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

Úkolem detektoru kouře je varovat vás v případě ohně tak, abyste stihli včas opustit dům. V kvalitě různých typů jsou však podstatné rozdíly. Přístroje je možné dělit na ionizační a optoelektrické, některé kombinují oba principy. Ionizační jsou zpravidla účinnější v rozpoznání tzv. rychle planoucího ohně, který sice vypadá divočeji, rychle spaluje hořlavé materiály a snadno se šíří, ale vzniká při něm méně kouře. Pomůže tedy například při vzplanutí papíru v koši na smetí nebo oleje na sporáku. Optoelektrické jsou naopak účinnější v rozeznání pomalu planoucího požáru, který dlouho doutná, než začne tvořit plameny. Pomůže, když začne doutnat čalounění, matrace nebo plastové části elektrických přístrojů.

Při novozélandských testech si všechny detektory poradily s oběma druhy kouře, ale ty ionizační byly až příliš pomalé při rozeznání doutnajícího požáru. Přitom právě ten může vzniknout v noci, kdy spíte, nevšimnete si ho včas a potřebujete před ním varovat, ať už se jedná o problém elektrického vedení, chycení záclon nad topením nebo špatnou izolaci kabelu u prodlužovačky. Proto jsou ionizační detektory kouře podle Consumer New Zealand nejhorší volbou. Pokud si nejste jisti, jaký detektor doma máte, stačí si jej prohlídnout – ionizační má malý žlutý znak s upozorněním na svůj (minimální) radioaktivní obsah.

Při výběru byste měli také zvážit druh baterie. Devítivoltová vydrží zhruba rok. Lithiová mívá desetiletou záruku a lze ji reklamovat, když selže po kratší době. Některé detektory lze připojit k elektrickému vedení v bytě nebo domě, ale jedná se o náročnější a dražší záležitost a stejně musí mít záložní baterii pro případ výpadku proudu.

Detektory kouře někdy spouštějí i falešný poplach. Nestává se tak jen při připálení toastu, ale i při zvýšené vlhkosti vzduchu, větší prašnosti nebo kvůli hmyzu. I když tlačítkem varovný signál vypnete, může se za chvíli znovu opakovat, pokud nezmizí spouštěč poplachu. Nepodléhejte pokušení vyndat baterii nebo dokonce odmontovat celý detektor, přijdete tak o účinné varování v případě skutečného nebezpečí. Je dobré vědět, že falešný poplach podle zjištění testů vyvolávají hlavně ionizační přístroje, což je další důvod, proč se jim vyhnout.

Detektory kouře do budoucna chystáme otestovat i my v dTestu. Můžete se tedy těšit na podrobné informace o konkrétních výrobcích na našem trhu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

22:03 Česká pošta: Pošťáci na přepážkách testují inovované stejnokroje

Počínaje prvním březnovým pondělím začala Česká pošta na vybraných poštách testovat inovované stejno…