dTest: Zabraňují krémy na ruce vysoušení pokožky?

16.10.2019 14:05 | Zprávy

Ruce jsou denně vystavovány nepříznivým vlivům: například výkyvům počasí nebo používání agresivních mýdel a saponátů. Dokážou krémy na ruce zabránit nechtěné ztrátě vody, podráždění či popraskání pokožky? Spotřebitelská organizace dTest otestovala kvalitu a účinnost 25 přípravků. U většiny z nich laboratorní měření potvrdila hydratační účinek a podporu správné funkce kožní bariéry. Dobrovolnice byly však při hodnocení péče o ruce přísnější.

dTest: Zabraňují krémy na ruce vysoušení pokožky?
Foto: dtest.cz
Popisek: dTest - logo

Hlavním cílem nezávislého testu spotřebitelské organizace dTest bylo změřit, jak účinné jsou krémy, které na etiketě slibují péči o suchou, poškozenou, podrážděnou nebo popraskanou pokožku. Organizace podrobila laboratorním zkouškám celkem 25 přípravků běžně dostupných v hypermarketech, lékárnách nebo sítích drogérií. V laboratoři dTest zjišťoval, nakolik jsou ruce po nanesení krému hydratované a jestli přípravek dokáže zamezit nechtěné ztrátě vody z pokožky. Běžné uživatelky potom do celkového hodnocení přispěly známkováním kosmetických vlastností krémů, jako je roztíratelnost, rychlost vstřebávání, vůně, lepkavost, pocit hydratace nebo pocit hladkých rukou.

Akreditovaná laboratoř otestovala každý krém vždy na dvaceti párech rukou žen ve věku mezi 25 až 67 lety. Týden před měřením ani v jeho průběhu nesměly účastnice testu používat v oblasti rukou žádné další kosmetické přípravky. První měření měla za úkol zjistit, v jakém stavu je pokožka rukou před použitím krému. Během následujících dvou týdnů potom ženy používaly testovaný přípravek dvakrát denně vždy na stejné místo v přesně určeném množství. Závěrečná měření zachytila stav pokožky po pravidelné aplikaci produktu. Porovnáním výsledků počátečních a závěrečných měření vyšlo najevo, jak používání konkrétního krému změnilo sledované vlastnosti a funkce pokožky.

Krémy na ruce používají spotřebitelé především proto, aby dodali pokožce potřebnou hydrataci a aby se jim ruce dále nevysušovaly. Tyto parametry dTest objektivně změřil. „Hydrataci pokožky jsme v laboratoři měřili pomocí přístroje zvaného korneometr. Ten se v oblasti kosmetiky používá běžně, dokáže totiž porovnat stav kůže před ošetřením kosmetickým přípravkem a po něm. Získané hodnoty vypovídají o stupni vlhkosti povrchu kůže. Dále jsme zjišťovali hodnoty související s transepidermální ztrátou vody – ty jednoduše řečeno ukazují, jestli kožní bariéra funguje tak, jak má. V ideálním případě by měla odolávat nepříznivým vnějším vlivům a zároveň zadržovat vodu, čímž zajistí pokožce potřebnou vláhu,“ říká šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová a dodává: „Všechny testované produkty se o vaše ruce víceméně postarají – v laboratoři jsme v tomto ohledu nenarazili na vyloženého propadlíka.“

Zatímco laboratoř byla s většinou krémů z hlediska jejich funkčnosti spokojená, dobrovolnice z nich nijak zvlášť nadšené nebyly. Ani jeden přípravek si od běžných uživatelek neodnesl za hodnocení kosmetických vlastností nejvyšší známku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kukla byl položen dotaz

Ukrajinci

Dobrý den, prosím o vysvětlení, jaký bude postoj ANO k uprchlíkům z Ukrajiny? Mám v tom dost guláš. Přišlo mi, že jste proto, aby se jim dávky odebrali nebo aspoň redukovali a víc se pomáhalo Čechům. Ale po posledním vyjádření Babiše, které odcituji nevím. On tvrdí, že „Je potřeba jim pomáhat, těm U...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

22:03 NP Šumava: Nedostatek vody zastavuje Splouvání Vltavy

Hladina Teplé Vltavy na odečtu na Soumarském Mostě letos vykazuje rekordní hodnoty.