Bendl chce zjednodušit život zemědělcům. Uleví jim od byrokracie

07.11.2011 12:17 | Zprávy

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) chce z předpisů ve svém rezortu odstranit vše, co je v nich nad rámec evropské legislativy. Ministerstvo zemědělství to dnes uvedlo v tiskové zprávě. Bendl plánuje sloučit některé rezortní organizace, zefektivnit tak jejich činnost a ulevit zemědělcům, kteří si dlouhodobě stěžují na přebujelou byrokracii. Zjednodušování předpisů a slučování úřadů v odvětví patřilo mezi priority také u Bendlova předchůdce na MZe Ivana Fuksy (ODS).

Bendl chce zjednodušit život zemědělcům. Uleví jim od byrokracie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Bendl

Farmáři si dlouhodobě stěžují mimo jiné na to, že čeští úředníci jsou při přejímání unijní legislativy často "papežštější než papež" a po farmářích vyžadují přísnější plnění předpisů, než ukládá Evropská unie. 

Bendl se shoduje s Fuksou

"Jsem přesvědčen, že naším společným zájmem je nemučit zemědělce nadbytečnými povinnostmi a požadavky, zvláště pokud podobné nejsou kladeny na jejich zahraniční konkurenty, řekl Bendl. "Proto budu usilovat o to, aby z právních předpisů a jimi vyvolaných administrativních procedur bylo odstraněno všechno, co od nás evropská legislativa nevyžaduje, co jsme si vymysleli sami na sebe," dodal. 

Tiskovou zprávu čtěte ZDE.

Bendl se minulý týden sešel se členy takzvané Antibyrokratické komise MZe, jimiž jsou zástupci jednotlivých zemědělských nevládních organizací. Komise upozorňuje úřad na podle ní zbytečné předpisy v odvětví. Během jednání z úst zemědělců zaznělo, že je nejvíce tíží především velké množství kontrol. Ty prý navíc bývají koncentrované do stejného časového období a farmáře někdy kontroluje i několik organizací najednou. Ministr členům komise řekl, že plánuje sloučit některé úřady. 

Bendlův předchůdce na ministerstvu Fuksa loni v září uvedl, že chce v nadcházejících třech letech postupně sloučit bezmála dvě desítky úřadů ve svém resortu do dvou nových subjektů a zároveň hodlá redukovat přebujelou agrární legislativu. Podle mluvčí MZe Kateřiny Böhmové není zatím jasné, do jaké míry budou konkrétní Bendlovy představy podobné Fuksovým. "Ty základní parametry by mohly být stejné," řekla.

Dále čtěte:
Personální změny v Lesy ČR nevylučuji, konstatoval ministr Bendl
Nerad bych, abychom měli nálepku potížistů mezi regiony, říká Bendl

Bendl možná zruší tendr v Lesích ČR, který Fuksa obhajoval

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Proč nikdo neřeší nákup tanků bez výběrka?

Dobrý den, schvalujete nákup tanků, který vláda plánuje? Mě překvapuje, že nikdo neřeší, že nákup probíhá bez výběrového řízení. Podle mě to zavání korupcí nebo minimálně plýtvání veřejnými penězi, protože když není výběrko, jak se ví, že jde pro nás o ten nejvýhodnější nákup?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 Přisypávání cvrčků do salámu. I s výkaly. „Plán, jak nám ublížit.“

20:05 Přisypávání cvrčků do salámu. I s výkaly. „Plán, jak nám ublížit.“

Hmyz, konkrétně cvrčci, jako součást uzenin a masných výrobků. Studie z Mendelovy univerzity v Brně,…