Boháč Bernard: Nechal bych se zdanit víc. Házel bych ale peníze do žumpy

27.07.2011 20:50 | Zprávy

Větší daňovou zátěž pro bohaté. To kupodivu propagují někteří němečtí a američtí milionáři, aby pomohli svým vládám se státními rozpočty. V Česku se tahle myšlenka s dvakrát velkým nadšením nesetkává. Zámožní lidé, co si vydělali vlastním přičiněním, by možná i dali více peněz do společné kasy. Při dnešním stavu stání správy to je ale zbytečné, protože peníze někdo rozkrade. Podobné mínění mají jak kapitán cestovního ruchu Tomio Okamura, tak i pivovarník Stanislav Bernard.

Boháč Bernard: Nechal bych se zdanit víc. Házel bych ale peníze do žumpy


V některých západních zemích se chtějí bohatí lidé přímo zapojit do finanční pomoci vlastní zemi a nabízejí svým vládám pomoc s ulehčením veřejným financím. V Německu kvůli tomu založili Klub bohatých, v USA zase napsali otevřené dopisy za vyšší daně a zrušení daňových úlev pro lidi s výdělkem nad milion dolarů ročně. V Česku se tyto příklady setkávají s minimální odezvou, protože vládne nedůvěra, co by se s takto vybranými penězi dělo. Podle některých by skončily ve stoupě zlodějského a zkorumpovaného systému.

Politici proti milodarům

Postoj otevřené peněženky ze strany světových milionářů v Česku moc sympatií nesklízí. Na obou stranách politického spektra mají poslanci podobné názory, byť samozřejmě s jinými důvody. „Lepší než spektakulární milodary je progresivní zdanění," řekl ParlamentnímListům.cz poslanec a hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD). Jeho strana navrhla zvýšit daně z příjmu právnických osob ze současných 19 na 21 procent a pro velké firmy ze sektorů finančnictví, energetiky a telekomunikace druhou sazbu ve výši 30 procent. U fyzických osob by sociální demokraté chtěli progresivní zdanění.

„Kdyby v tom byl vlastní dobrovolný altruismus, je to hodné úcty.  Ale přestože navrhuje zdanění bohatých chudý nebo bohatý, ještě to neznamená, že to je správné. Zdaňovat bohaté pokládám za nesprávný krok vycházející z lidské závisti. Oni už nyní platí výrazně více. Už nyní je daň progresivní a zavádět milionářské dávky povede k tomu, že všichni bohatší lidé odtud utečou jako ze Švédska v osmdesátých letech a budou zdaňovat v daňových rájích," vysvětlil poslanec Marek Benda (ODS) s tím, že takové návrhy milionářů diktuje vysoká míra pokrytectví.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Bernard , DPH , Okamura , progresivní daň

autor: Jan Rychetský

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„V Moskvě se musí smát.“ Zpráva BIS nedopadla dobře

9:45 „V Moskvě se musí smát.“ Zpráva BIS nedopadla dobře

Směs dezinformací, recyklace starých věcí a neověřitelných informací. Takto kritická slova zazněla n…