Čeští politici vedou řeči o definitivním Kalouskově pádu. Ministr odolává

27.05.2012 14:26

Kvůli pochybení ministerstva financí Česku hrozí, že definitivně přijde o dotace z EU. Což by byl fatální průšvih nejen pro desítky nejrůznějších projektů, ale zejména pro šéfa stání kasy, Miroslava Kalouska (TOP 09). Ten ale zůstává zcela v klidu. Závěry, které učinila EU, prý nejsou pravdivé.

Čeští politici vedou řeči o definitivním Kalouskově pádu. Ministr odolává
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09)

Eurodotacím pro Českou republiku možná zvoní hrana. Pokud se totiž potvrdí tvrzení EU, že Česko falšuje zprávy, týkající se čerpání peněz z eurodotací, hrozí, že unijní zdroje pro tuzemsko vyschnou.

Z výroční zprávy Evropského účetního dvora v Lucemburku vyplývá, že Česko systémově falšuje auditní zprávy. Pokud se podobné selhání potvrdí, může mít zásadní dopad na důvěru vůči ČR i na státní rozpočet. Hlavně ale na pozici pána státní kasy, Miroslava Kalouska (TOP 09).

Kalousku, odstup

"Pokud se audit potvrdí, Kalousek by měl odstoupit," řekl ParlamentnímListům.cz stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek. Sám Kalousek je ale zcela v klidu. "Ministerstvo financí rozhodně odmítá, že by docházelo ke zkreslování výsledků auditů," uvádí v tiskové zprávě (více ZDE). Pro ParlamentníListy.cz k problematice eurodotací sdělil, že více, než sdělil v ní, k tématu nemá co říci. "Hezkou neděli," vzkázal pouze redakci s tím, že jeho názory artikuluje právě zmíněná zpráva.

Ministerstvo: EU se mýlí

V ní ministerstvo financí argumentuje tím, že dosavadní zkušenosti prokazují, že konečné zprávy vydané po řízení se výrazně liší od původních návrhů zpráv. A tak je v klidu.

"Je-li to pravda, pak by měl ministr Kalousek rezignovat. Mimochodem, že se evropské peníze utrácejí za blbosti a chováme se, jako by to byly levné peníze, je fakt. Rath je jiný případ," uvedl pro ParlamentníListy.cz poslanec Stanislav Huml.

Ne tak opoziční poslanci. "Tato zpráva mě velice znepokojuje, a pokud je pravdivá, tak by měl ministr Kalousek okamžitě rezignovat," řekl ParlamentnímListům.cz komunistický poslanec Jan Klán. Podotýká také, že nejde o chybu jednotlivce, ale celého systému. Právě ta může zapříčinit definitivní stop pro tok evropských peněz do ČR. Té se navíc kvůli podobným aférám výrazně snižuje mezinárodní prestiž.

Klánův spolustraník Jiří Dolejš je co se týče hodnocení závěrů opatrnější, avšak Kalouskovým setrváním v úřadu si také není jistý. "Zpráva je předběžná, ale pokud by čísla byla manipulovaná v rozsahu uváděném v Insideru, tak by to na křeslo ministra bylo," řekl redakci člen KSČM.

Damoklův meč visící nad evropskými penězi vnímá ale třeba i předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek. "Ta výroční zpráva je něco, co mě šokovalo, a nemohl jsem tomu zprvu uvěřit. Podezření ze systémového falšování auditních zpráv ze strany českých centrálních orgánů v rozsahu několika desítek miliard korun z evropských fondů považuji za tak závažné obvinění, že pokud se potvrdí, je to důvod pro vyvození okamžité a osobní odpovědnosti viníků," řekl na páteční tiskové konferenci Paroubek.

A co že ze závěrů Evropského účetního dvora přímo vyplývá? "Kontrola zjistila významné riziko (significant risk), že centrální auditní orgán České republiky systematicky upravuje výsledky auditů tak, aby se v roční kontrolní zprávě snížil podíl chyb pod nebo na dvouprocentní hranici," cituje část zprávy web Insider. To v praxi znamená, že ministerstvo financí vedené Miroslavem Kalouskem může mít vážný problém.

Nečasova vláda již slíbila Evropské komisi, že do konce června nedostatky odstraní. A že je hrozba reálná, připustil i premiér Petr Nečas. Ten po jednání se šéfem EK Josém Barrosem uvedl, že pokud by Brusel platby z dotačních programů zastavil, schodek rozpočtu by se vyšplhal až na deset procent.

„Nějaký výraznější výpadek příjmů z evropských fondů by mohl velmi razantně prohloubit schodek veřejných rozpočtů. Mluvím-li o razantním prohloubení, tak nemluvím o několika desetinách procenta hrubého domácího produktu, ale o procentech,“ prohlásil ve čtvrtek Petr Nečas.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jana Šulcová

Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Spal ty noviny od Babiše!“ A pak už nepřivezla nákup. Senioři promluvili

10:14 „Spal ty noviny od Babiše!“ A pak už nepřivezla nákup. Senioři promluvili

Senioři se čím dál častěji setkávají s nátlakem, manipulací a vydíráním kvůli svým volebním preferen…