Co se v Kuvajtu nesmí, dohnal Klaus v letadle. Byli jsme při tom

01.11.2010 8:04

REPORTÁŽ ParlamentníListy.cz vyslaly svého redaktora na třídenní státní návštěvu prezidenta Václava Klause v Kuvajtu. Zde se hlava České republiky v doprovodu českých podnikatelů setkala s vysokými kuvajtskými představiteli. Přečtěte si o zážitcích z prvního dne.

Co se v Kuvajtu nesmí, dohnal Klaus v letadle. Byli jsme při tom

Vojenské letiště Praha-Kbely. Je neděle půl sedmé ráno a rtuť teploměru je na nule. V tu chvíli se těším na třicetistupňová vedra v 3643 kilometrů vzdáleném Kuvajtu, kam s prezidentem mířím jako novinářský doprovod. Zatím nás čeká běžná bezpečnostní procedura před nástupem do letadla.

Sedmá hodina odbila a konečně jsem v letadle. Choť pana prezidenta Livie osobně obchází celou posádku, včetně osmnácti členů podnikatelského doprovodu a sedmi novinářů a všem potřásá rukou. Patnáct minut po ní se objevuje i sám prezident, který s ironickou tváří upozorňuje, že se chystáme překonat třicetistupňový teplotní rozdíl, přesto to ale přežijeme.

„Za sto let se planeta oteplila o 0,75 stupně. Nechápu, že to vůbec někdo řeší jako problém," dodává Klaus.

Cesta do Kuvajtu z pohledu prezidenta Klause ZDE

Prezidentovi muži na palubě Airbusu 319 se skládají z kancléře Jiřího Weigla, šéfa zahraničního odboru Ladislava Mravce, vedoucího tiskového oddělení Hradu Radima Ochvata a nechybí ani šéf protokolu Jindřich Forejt.

Jistě, pane prezidente

Přemýšlím, čím se občerstvit během sedmihodinového letu. V palubní nabídce je voda, džus, víno či pivo. Pro ty z nás, kdo mají rádi i něco ostřejšího, je k dispozici slivovice, irská whisky nebo jižanský bourbon.

Přípitku se nevyhnul ani prezident. Po desáté hodině zavítal společně s Weiglem mezi podnikatele, kteří mu poručili panáka. S úsměvem a vtipnými průpovídkami si s nimi jednoho dal.

Vzpomněl jsem si při tom tak trochu na příhodu Morální rozměr z britského humoristického seriálu Jistě, pane ministře, kdy se také letí do ropné muslimské země, v níž platí zákaz alkoholu. Jsem zvědav, zda česká delegace při státní recepci zřídí také „komunikační centrum".

Let byl zpestřen i zabijačkovými produkty. Ostatně ani vepřové se v muslimských zemích nesmí.

Uvítací ceremoniál

Letíme nad Tureckem, na tuto hornatou zemi je krásný výhled, zato Saudská Arábie je v mlze a není nic vidět. Asi ve tři čtvrtě na dvanáct středoevropského času se u nás opět zastaví Klaus. „Nezlobí tady moc ti novináři"? škádlí prezident pátou velmoc, jak překřtil tisk Napoleon Bonaparte.

Krátce po druhé hodině pak hladce přistáváme na letišti v Kuwait city a následuje uvítací ceremoniál s nastoupenou čestnou vojenskou jednotkou, na níž emír Státu Kuvajt šejk Sabah IV. Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah vítá českého prezidenta.

Reprezentace Česka

Poté již se všichni odebírají do hotelů. Ve městě na mnoha místech vedle sebe vlají české i kuvajtské vlajky. Prezident je ubytován ve speciálním vládním luxusním komplexu Bayan Palace pro vzácné zahraniční návštěvy, kde má dojít k setkání s vysokými představiteli Kuvajtu a k podpisu dohod. Ještě před tím nám dává vyjádření.

„Cílem této cesty stejně jako ostatních státních návštěv je reprezentace České republiky v této zemi, dát o sobě vědět. Předvést Českou republiku jako zemi, s kterou stojí za to něco dělat. To je základní cíl. Nejde jen o věci čistě zahraničně-politické, jde i o věci hospodářské," řekl Klaus a zmínil delegaci podnikatelů.

Zahraniční obchod

Klaus upozornil na to, že zahraniční obchod s Kuvajtem je velmi nevyvážený, protože do Kuvajtu nevyvážíme téměř nic, pouze dovážíme.

„To je docela těžká situace, abych je přesvědčoval, aby od nás kupovali ještě víc a my od nich nekupovali nic. Já myslím ale, že ta šance tady je. Ta země je bohatá. Já jsem tu byl pět let po irácko-kuvajtské válce a ta země vypadal úplně jinak. Dnes je to již dvacet let od války a ta země se vrátila de facto tam, kde byla před tou válkou," dodal prezident Klaus, který navštívil Kuvajt v roce 1996 ještě jako předseda vlády.

Setkání státníků

A je tady setkání prezidenta republiky s Jassim Mohammed Al-Khorafim, předsedou Národního shromáždění Státu Kuvajt, šejkem Nasser Al-Mohammad Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabahem, předsedou vlády státu Kuvajt a s emírem Sabahem IV.

Dobře naladěný prezident nám ještě před schůzkou prozradil, že je těmito dlouhými jmény oslovovat nebude a snažil se vymyslet něco jiného.

Součástí diplomatických setkání byl také podpis "Protokolu k investiční dohodě" a "Memoranda o spolupráci mezi Ministerstvem zahraničních věcí České republiky a Ministerstvem zahraničních věcí Státu Kuvajt, které za ČR podepsal náměstek ministra zahraničí Tomáš Dub.

Československo bylo jednou z prvních zemí, která navázalo s Kuvajtem po jeho vyhlášení nezávislosti diplomatické vztahy na úrovni velvyslanectví. Rovněž se v roce 1991 zúčastnilo operace Pouštní bouře k vytlačení iráckých agresorů a i díky tomu má Česko v Kuvajtu nadstandardní jméno.


Čtěte také:


Foto: Autor

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spotřeboval polovinu, zaplatil víc. „Zlevňování“ energie doložené fakturami

4:44 Spotřeboval polovinu, zaplatil víc. „Zlevňování“ energie doložené fakturami

Přelom dubna a května je obdobím, kdy většina lidí dostává vyúčtování za energie a služby spojené s …