Do Prahy přijela vynadat vládě, do Havířova se vrací vzteklá kvůli ProAltu

17.11.2011 20:28

PŘÍBĚH Na Václavském náměstí bylo rušno. Sešlo se tam odhadem přes dva tisíce lidí. V oficiální části vystoupil zástupce sdružení ProAlt, zástupce nezávislých odborů bezpečnostních složek a několik dalších oficiálních řečníků. Vystoupil také známý slovinský filosof Slavoj Žižek, který je uznávaným duchovním lídrem nespokojených občanů. Ten mimo jiné řekl, že „boj nekončí, ale pokračuje, a že demokracie už existuje, ale platí jen pro bohaté". Největší ruch však „u koně" nastal v okamžiku, kdy občané, kteří kolikrát cestovali stovky kilometrů na protestní akce proti vládě Petra Nečase, nedostali možnost vyjádřit svůj názor.

Do Prahy přijela vynadat vládě, do Havířova se vrací vzteklá kvůli ProAltu
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Protivládní demonstrace na Václavském náměstí

„Jdeme teď k Rudolfínu a tam přece máte možnost vystoupit v Hyde parku," řekl nespokojencům jeden ze členů sdružení ProAlt. Ti se ale rozhněvali ještě víc. "Ano, tam, kde nás už nikdo neuslyší," zlobil se Otakar Žluťásek z Ostravy. „O to nestojíme," dodává za souhlasných poznámek okolí. „Tady se odehrávaly všechny revoluce, tady, u koně, na Václavském náměstí. Lidi, probuďte se! Copak nevidíte, že se tady zase jen někdo propaguje?" říká rozzlobeně Zdenka Slívová z Havířova.

„A proč nesvoláte podobnou akci u vás?" ptá se v tu chvíli naše redaktorka. „Asi budeme muset," zněla odpověď hned z několika stran.

Vášně se za chvíli přeci jen trochu zklidnily a Zdenka Slívová mohla alespoň ParlamentnímListům.cz sdělit, co ji tak rozhněvalo.

Lituji toho, že jsem sem jela

„Jsem jen obyčejný občan, který přijel 400 kilometrů, aby vyjádřil svůj názor, abych řekla, že nesouhlasím s tím, jak tato vláda vede naši republiku," paní Slívová, která reagovala na výzvu, že se v Praze bude konat demonstrace za odstoupení vlády. „A přišla jsem sem, a můj osobní názor je, že toto byla zase jedna obrovská komedie na lidi. Nic jiného, bylo to divadelní představení," dostává se do varu občanka z Havířova. „Jsem velmi zklamaná a lituji toho, že jsem sem jela."

Nejvíc ji naštvalo, že organizátoři akce nedali lidem žádnou možnost se na Václavském náměstí veřejně vyjádřit. Řečníci pozvaní ProAltem podle ní jen "hezky přečetli články, které si připravili". Lidé ale podle ní chtěli slyšet něco jiného. „Ti lidé chtějí slyšet podporu, chtějí slyšet živá slova," vyjadřuje pro ParlamentníListy.cz svou nelibost nad způsobem projevu řečníků. „Ani jeden nemluvil ze srdce, ani jeden z nich! Všichni vystupovali jen s článkem, který měli napsaný na papírku," dodává a je vidět, že to v ní vře. Okolí souhlasně přikyvuje a přitakává.

„Hezky si ten článek připravili, ale ani jednoho z nich to nebolelo. Já nemám ani jeden článek připravený, ale vystoupila jsem na Staromáku a nepotřebovala jsem mít nic připraveného, "zuří. Na Staroměstském náměstí sklidila Zdena skutečně velký ohlas za svůj spontánní projev. Stačí podle ní, aby člověk mluvil ze srdce, aby věděl, co mu chybí a co nechybí, co chce lidem sdělit. „A tady to nebylo možné? Proč?" ptá se.

ProAlt jsou prý jen další Véčka a jim podobní

Podle Zdenky osmdesát procent lidí z těch, kteří přišli na Václavské náměstí, nepřišli kvůli ProAltu. „Osmdesát procent lidí sem přišlo proto, aby vyjádřili svou nespokojenost," říká. „A ProAlt je zmanipuloval, je to další strana či sdružení, které manipuluje lidmi! Jsou to další VeVéčka a jim podobní," zlobí se. „Lidi, koukejte přece kolem sebe, nevolte bezhlavě! Nelíbí se mi to, protože je to jen další komedie," vyzývá Slívová a otáčí se na hlouček okolo.

Nestačí odvykládat proslovy, musí dát prostor i lidem

Na poznámku, že někdo organizátorem takové akce být musí, okamžitě reaguje, „Ano, někdo to musí zorganizovat, ale musí také dát prostor jiným. Ne jen tak, že si oni odvykládají své proslovy, a tím to končí. Oni měli dát prostor lidem," říká a její slova opět potvrzuje přikyvování přítomných lidí.

Demonstrantka z Havířova je přesvědčená, že při dobré vůli by si organizátoři dokázali uhlídat, aby "nenalezlo" na pódium třicet lidí najednou, aby nepadala sprostá slova, aby na pódium přišel jeden a mluvil, aby nebyl nedemokratický. „To všechno šlo zajistit, všechno mohli ovlivnit, mohli lidem dát prostor a ne je zase tahat přes celou Prahu jinam." dodává občanka s tím, že kdyby se chtěla v Praze procházet, přijede jindy.


Vše k demonstraci v Praze:


Čtěte také:


Foto: Filip Jandourek


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

spory v armádě

co si o nich myslíte, konkrétně o Černochové a Řehkovi? jak vnímáte paní minstryni?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

100% růst kriminality Ukrajinců. „Nízká.“ Zde celá pravda

12:44 100% růst kriminality Ukrajinců. „Nízká.“ Zde celá pravda

Na semináři Vnitřní bezpečnost a odolnost státu se řešila i kriminalita. Dle Tomáše Kubíka, náměstka…