Schválená novela přitom od ledna 2012 zpřísňuje dosavadní pravidla pro čerpání podpory. Uchazeč o zaměstnání, který odmítne nabídku veřejné služby od úřadu práce, přijde nejen o podporu v nezaměstnanosti, ale také o dávky v hmotné nouzi. Dostal by jen částku existenčního minima. Proto ministr plánuje v nejbližších dnech vydat metodický pokyn, podle něhož půjdou na veřejnou službu přednostně dvě skupiny lidí. Ti, kteří čerstvě přišli o dlouholetou práci, mezi nimi nejsou.
„Metodický pokyn jsem neviděla, tak ho zatím nemůžu komentovat. Ale mám pocit, že ten výběr bude panu ministrovi a jeho úřadu sloužit jako cílený bič na určité skupiny lidí. Takové - rozděl a panuj v praxi," reagovala pro ParlamentníListy.cz známá levicová ekonomka Ilona Švihlíková.
Čtěte také:
Ta již před několika dny vyjádřila znepokojení z hrozby zavedení institutu "nucené práce" do českého právního řádu. A prezentovala se s touhou změnit v levicově orientovaném Spojenectví práce a solidarity (SPaS). "Vážně míněné diskuse na toto téma sledujeme a nemůžeme se s nimi smířit. I proto naléhavě žádáme o protest proti tomu i občanské iniciativy. Chceme, aby bylo příslušné opatření zrušeno," řekla tehdy redakci Švihlíková.
Čtěte také:

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová