Důchodci nemají na chleba, do festivalů ale stát dává miliony. "Šetření" po česku

22.10.2011 14:50 | Zprávy

Každý den se česká veřejnost dozvídá, co vše zase bude zdraženo, jak budou snižovány sociální dávky a důchody. Ruku v ruce tím dostává stejnou porci zpráv o drzém tunelování, rozkradených dotacích a marnotratném plýtvání, například na různých filmových festivalech. Podle odhadů se jich u nás ročně koná více než 160, v průměru tedy obden. Stát do nich nalévá miliony.

Důchodci nemají na chleba, do festivalů ale stát dává miliony. "Šetření" po česku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Příkladem je festival Tourfilm, který se nedávno konal v Karlových Varech. Na účet státu se na něj sjeli dobrodruzi, různé hvězdy a hvězdičky a podstatnou část programu i nákladů ukrojily rauty, party a „mejdánky".

Tato mezinárodní přehlídka, na níž soutěží filmy a videa s tématikou cestovního ruchu, má přitom dlouholetou, slušnou tradici. Z kdysi nesmírně populární události  s výmluvným sloganem o cestě kolem světa za pár korun, se v současnosti stala skomírající akce, v níž je soutěž filmů vytlačena na okraj. Zatímco dříve měl Tourfilm parametry srovnatelné s „velkým" filmovým festivalem, filmy se promítaly ve velkém sále Thermalu, Grandhotelu Pupp, či na Vřídelní kolonádě za účasti tvůrců, dnes se tzv."rekordní počet" projekcí v tichosti odehrává v poloprázdném malém sále. Většina filmů má přitom mizernou úroveň.

  • Porcování medvěda poslanců stálo 58,5 miliardy
  • Poslanci poslali osm miliónů do jiné vesnice
  • Záhadný týden, aneb lázně v Himalájích

    V přehlídce rozbujelých doprovodných akcí se navíc ztrácí samotný smysl festivalu. V posledních letech se rozrostl do záhadného tzv. Festivalového týdne, jehož součástí je vedle Tourfilmu i nový Lázeňský festival. V tiskové zprávě k Festivalovému týdnu se uvádí, že je „jednou z aktivit, jíž se pořadatelé snaží přilákat do českých lázní co nejvíce tuzemských turistů".

    To je v době, kdy je lázeňská péče ohrožena omezením úhrad, jistě chvályhodné a potřebné. Jenže, ve skutečnosti byl celý letošní ročník zaměřen na propagaci Himalájí. Hlavní hvězdou festivalu se stal švýcarský dobrodruh Bertrand Piccard. vedle něj líčili svoje cestovní zážitky známí čeští cestovatelé, či herečky Jana Paulová a Iveta Blanarovičová. Dětský den zase zpestřila Dáda Patrasová. Propagace lázeňství se omezila na akci v jednom z karlovarských obchodních center. Pořadatelé tam doslova vozili dříví do lesa.

    Tento článek je uzamčen

    Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

    Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

    reklama

    autor: Hana Čechová

    Řada lidí nežije důstojný život, obává se o svou budoucnost a nemá důvěru ve stát

    To máte úplnou pravdu, v tom, co tvrdíte, ale co s tím hodláte dělat? Nebo i lépe, proč jste s tím něco neudělali, když jste byli docela dlouho ve vládě? Nebo myslíte, že to před 4 roky byla situace dobrá, že se nám žilo dobře a lidé se nebáli o sovu budoucnost a věřili státu?

    Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


    Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

    Další články z rubriky

    ČSÚ: Ceny zemědělských výrobců meziročně výrazně vzrostly

    16:08 ČSÚ: Ceny zemědělských výrobců meziročně výrazně vzrostly

    Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců vzrostly o 3,2?% a meziročně byly vyšší o?15,7?%.