Hejtman Rath: Nečas a Kalousek nás zadlužují jako nikdo v minulosti

28.09.2011 12:14 | Zprávy

ROZHOVOR David Rath ParlamentnímListům.cz řekl, že problém týkající se Romů nepůjde vyřešit jednoduchou cestou. V té souvislosti zkritizoval postoj prezidenta i premiéra ČR. Co ale trápí obyvatele jeho kraje a jak jsou na tom střední Čechy, co se čerpání dotací týká?

Hejtman Rath: Nečas a Kalousek nás zadlužují jako nikdo v minulosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Pane hejtmane, co říkáte na rostoucí střety mezi majoritou a nepřizpůsobivými občany?

Obávám se, že tyto problémy budou jenom eskalovat. Je to způsobeno řadou faktorů. Prvním je, že dlouhodobě selhávají snahy zvýšit sociální statut významné části romského etnika, tedy zvýšit jejich vzdělanost a pracovní zapojení. Z tohoto důvodu stoupá počet lidí, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní a nevychodili žádnou školu. Je to uzavřený kruh, protože tito lidé jsou i z těchto důvodů nezaměstnatelní, žijí na hranici životního minima nebo i pod ní, a stávají se lehkou kořistí pro různé spekulanty, kteří například vydělávají tím, že je sestěhovávají na jedno místo a svůj byznys založili na tom, že za „smradlavou díru" inkasují třeba deset tisíc.

Zde se odhalila i slabina českého sociálního systému, který není schopen kontrolovat, za co a komu platí. Obdobně je tomu i s různými lichváři, kteří výše jmenované skupiny zneužívají. Tyto sociálně vyloučené romské skupiny pak přežívají vlastním způsobem, jenž obtěžuje okolní majoritní společnost. Někdy nejde už jen o obtěžování, ale přímo o ohrožení nejrůznějšími druhy kriminality.

Co to podle vás znamená?

Výsledkem je růst agresivity na obou stranách. Romové se cítí zahnáni do kouta, kde nemají co ztratit, a reagují agresí nebo nárůstem kriminality. Majoritní společnost neví co s tím a lidé na rozhraní těchto dvou světů reagují agresivně, protože se cítí ohroženi. V tomto případě policejní síla věc nevyřeší. Může dočasně problém utlumit, ale ten v brzké době vyvře s větší silou. Podle mého soudu je prvním krokem zapojit do řešení romské elity, především podnikatelské. Ty by s pomocí veřejné správy a policie měly pomoci potlačit lichvu a spekulace s nájmy nedůstojných prostor, současně by měly začít vytvářet odpovídající pracovní příležitosti pro tyto skupiny. Nutný je i jejich tlak na to, aby se po vytvoření vhodných pracovních příležitostí sociálně vyloučené skupiny do práce i skutečně zapojily. To bez aktivní role romských podnikatelských elit nebude možné.Ruku v ruce s tím pak jde i vzdělání, které by mělo umět reflektovat i specifický způsob života a hierarchii hodnot romského etnika.

K TÉMATU:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOOÚ: Stáž expertů z Německa a Nizozemska

16:12 ÚOOÚ: Stáž expertů z Německa a Nizozemska

Úřad pro ochranu osobních údajů přivítal na téměř třítýdenní stáž kolegy z Německa a Nizozemska.