Hněv aktivistů: Církvi chátrají památky, ale utrácí tisíce za mluvčí a propagaci

21.04.2013 10:10

Ačkoliv na jedné straně řada církví deklaruje, že na tom není finančně dobře a že se snaží podporovat charitu, i v Plzeňském kraji najdeme případy, že si dovolí vydržovat mluvčí nebo najímat agentury na propagaci a kontakt s médii.

Hněv aktivistů: Církvi chátrají památky, ale utrácí tisíce za mluvčí a propagaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do kostela, ilustrační foto.

Mluvčí najdete na plzeňském arcibiskupství římsko-katolické církve. Tisíce korun na platy a odměny jdou také z Katolické charity nebo z Diakonie českobratrské církve evangelické. I tady zaměstnávají lidi, kteří se živí tím, že zpracovávají několik tiskových zpráv za rok a občas uspořádají setkání s médii. Kromě toho by měli také pracovat v oblasti reklamy a propagace. Na přímé dotazy ParlamentníchListů.cz ale nikdo neodpověděl, a tak se můžeme jen dohadovat, zda zmíněné církve si „specialisty“ platí i s odvody, a tak jsou jejich zaměstnanci, či je najímají jako obligátní OSVČ. 

Klanět se modlám a nežít v chudobě, to je také hřích

„Je to skandál,“ řekla jedna z aktivistek Lucie Šrailová. „Nechápu, proč by zrovna charita si měla platit lidi na styk s médii. Tam by měly jít peníze na základní provoz a pro ty nejpotřebnější – ne místním agenturám nebo lidem, kteří jsou mluvčí nebo mají propagaci na starosti. Nejlepší propagace je přece vlastní činnost – nebo to už neplatí?“  „Co by tomu asi řekl nový papež František,“ klade si otázku Jakub Sobek a pak mávne rukou. „To už nemá s Pánem Bohem dávno nic společného. Mistr Jan to už kdysi řekl přesně – klanět se modlám a nežít v chudobě, to je také hřích…“

„Něco jako tiskové mluvčí nemáme,“ říká pro ParlamentníListy.cz pravoslavný farář Eugen Bakoš. „Na to prostě nejsou peníze. Pozvánky a informace napíšu o volném čase a je to. Takovou agendu s tím zase nemám.“

Dilema: Zbavit se řady staveb nebo je nechat spadnout?

Na severu Plzeňska a na Tachovsku jsou desítky sakrálních staveb, které chátrají. Některé z nich už církvi nepatří – a jsou kupodivu zachráněny.  Například občanské sdružení Martinus téměř za pět minut dvanáct si vzalo pod svá křídla velmi starý kostel v Křivcích. Od církve jej podle předsedkyně sdružení Heleny Bockové převzalo v roce 2005 a nyní je už stavba zachráněna. „Sehnali jsme za tu dobu pět miliónů,“ říká ParlamentnímListům.cz členka sdružení, které má kolem deseti členů. „Byla to jedna z nejohroženějších památek, peníze poskytlo jak ministerstvo kultury, tak Plzeňský kraj. Střecha, okna, už vše je nové a kostel nám slouží i jako klubovna, kde se jednou měsíčně scházíme. Samozřejmě tu pořádáme řadu akcí, takže Křivce po mnoha letech devastace opět žijí.“

Pomáhali tu i staří lidé, nejen šedesátníci, ale také i osmdesátiletí důchodci. „Ukázali jsme církvi, že to také zvládneme. Bylo by hřích takovou památku, kterou nám tu zanechali předkové, ponechat svému osudu. Netrvalo by dlouho, a zmizela by z povrchu úplně,“ řekl pro ParlamentníListy.cz jeden z místních pamětníků. K tomu pak dodávají i další lidé – církev mnohdy není nejlepším hospodářem, nemá  prostředky –peněžní ani lidské, aby zachránila všechny ty stavby, o které v historii pečovala. Stačí, že mnohé z nich jsou již dávno vyplundrované a vykradené, ale „genius loci“ naštěstí zůstává.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jednooký Ukrajinec o své armádě. Stále slouží. Vyplavalo to nejhorší

12:41 Jednooký Ukrajinec o své armádě. Stále slouží. Vyplavalo to nejhorší

Nejsou vojáci, není munice, nejsou opevnění. To jsou závěry polského analytika Konrada Muzyky ohledn…