Hromy a blesky v ČSSD: Část strany se staví za uprchlici k Zemanovi

01.06.2012 9:05

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek ostře kritizoval svou stranickou kolegyni Miladu Emmerovou, která se rozhodla kandidovat v krajských volbách za zemanovce. Zemanovcům Zaorálek nemůže zapomenout, že ČSSD ve sněmovních volbách ukrojili hlasy potřebné pro ovládnutí dolní komory. Emmerová by proto podle něj měla ze strany vystoupit. ParlamentníListy.cz se ptaly mezi oranžovými, co na věc říkají.

Hromy a blesky v ČSSD: Část strany se staví za uprchlici k Zemanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Škromach

„Jsem přesvědčena, že nejde o ukrajování hlasů, ale o rozšíření a sjednocení levice,“ reagovala pro ParlamentníListy.cz na Zaorálkův výpad Emmerová. „Na kandidátce SPOZ teď budu lídrem v našem Plzeňském kraji a udělám vše pro to, aby levice posílila."

Chci sjednotit levici a za tím si stojím

„Myslím, že můj krok přispěje nikoli k ukrajování hlasů, ale ke stabilizaci levice, která je nyní ohrožena například kauzou Davida Ratha," podotkla Emmerová. „Bylo nepříjemné, když lidé, kteří mě potkávali, říkali: my vás volit nebudeme, to budeme raději volit komunisty.“

Právě těmto lidem by Emmerová ráda vyšla vstříc. „Lidí vědí, že sociální program je pro mne prioritou, takže když budu lídrem na kandidátce, dám tím najevo, že se i v případě SPOZ jedná o levicovou sociálně zaměřenou stranu,“ říká.

Tak závažnou věc nebudu řešit přes SMS

Emmerová chtěla požádat šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku, aby jí umožnil kandidovat za jinou stranu, ten jí ovšem vzkázal, že musí opustit poslanecký klub i stranu. „Kandidatura za konkurenční stranu vede zcela logicky a podle našich stanov jak ke zrušení členství, tak k odchodu z poslaneckého klubu. Paní Emmerová by se v takovém případě měla zachovat slušně a opustit poslanecký mandát, který získala za ČSSD,“ uvedl Sobotka pro Mediafax.

„Mandátu se nevzdám, protože lidé mě volili i pro mou práci, kterou v jejich zájmu už řadu let vykonávám,“ říká Emmerová. „Doufala jsem, že i v tomto případě budu moct pomoci posílit levici, a za tím si stojím,“ říká poslankyně. Přesto i po zprávě, kdy na dálku reagoval Bohuslav Sobotka, je rozhodnuta vyčkat jeho návratu. „Myslím, že tak závažnou věc není vhodné řešit přes SMSky, ale je nutné osobní jednání,“ konstatovala pro ParlamentníListy.cz Emmerová.

Zaorálkovo vyjádření je příliš tvrdé a agresivní, tvrdí jihočeský hejtman

„My se nebráníme spolupráci s žádnou stranou, které je připravena přistoupit na sociálně-demokratický program,“ sdělil redakci jihočeský hejtman za ČSSD Jiří Zimola. „SPOZ k nám má nejblíž, takže by to byl pro nás nejbližší partner, ale samozřejmě v případě, že se na vlastní kandidátce dostane do krajského zastupitelstva,“ upřesňuje hejtman.

Vyjádření místopředsedy strany a sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD), v němž vyzývá Miladu Emmerovou, aby složila mandát a vystoupila ze strany, považuje Zimola za příliš tvrdé a agresivní. „Na druhé straně bych rád vyzval „zemanovce“, kterým je sociálně demokratický program blízký, aby zvážili umístění na kandidátce sociální demokracie. Myslím, že sociální demokracie je strana se 130letou historií a nepotřebuje, aby její členové kandidovali za jiné strany,“ říká Zimola.

Měli bychom se spíš zamyslet, proč od nás lidé utíkají, a přivést je zpět, tvrdí Škromach

„Tuto situaci považuji celkově za nešťastnou, protože tyto přestřelky nikomu neprospívají,“ říká pro ParlamentníListy.cz místopředseda ČSSD a Senátu Zdeněk Škromach jako reakci na krok Milady Emmerové a vystoupení Luboše Zaorálka. Sociální demokracie by se podle něj měla v prvním případě zamyslet, proč z ní lidé odcházejí. „Spíše bychom měli udělat vše pro to, abychom přivedli zpět taková ta odvětvení, která se od ČSSD odklonila,“ je přesvědčen Škromach. Je podle něj neproduktivní podněcování dalších střetů, naopak je prý potřeba hledat jednotu na levicové části politického spektra.

U Zaorálka jde o osobní averzi vůči Zemanovi

Lubomír Zaorálek v jednom ze svých vystoupení napadl Miloše Zemana, že podporoval i takové odpadlíky, jako byli Miloš Melčák a Karel Pohanka. „Myslím, že u Luboše Zaorálka jde spíše o osobní záležitost. Jako pamětníci si můžeme ale vzpomenout i na to, že když byl Zeman předsedou strany a premiérem, byl pod velkým tlakem právě Luboše Zaorálka a dalších členů vedení, kteří i mediálně otevřeně vystupovali proti předsedovi vlastní strany,“ říká Škromach. „No a ta averze u něj přetrvává,“ dodává senátor.

Plně stojím za Miladou Emmerovou, říká oranžový senátor

„Domnívám se, že Luboš Zaorálek nežije v realitě současné politické scény v ČR. Levici je potřeba sjednotit a plně stojím za Miladou Emmerovou,“ uvedl prp ParlamentníListy.cz senátor za oranžovou stranu Vladimír Dryml, který navíc získal v Senátu podporu pro kandidaturu Miloše Zemana na prezidentský úřad. Jde podle něj i o to, že korupční aféry, které se vlečou za sociální demokracií, mohou mít velmi smutné následky pro ČSSD. „A není to jen kauza Davida Ratha. Vidíte, že se tu objevuje velmi vážná aféra „Hašek“, aféry v Karlovarském, Ústeckém, Královéhradeckém i Pardubickém kraji," konstatuje Dryml. Navíc je podle senátora sociální demokracie roztříštěná a volba prezidentského kandidáta shora, a ne zdola, jak je zvykem v tradičních demokraciích, jen prý přispěla k tomu, že názory na ČSSD mezi voliči nejsou vždy ty nejlepší.

Skuteční politici se dokáží přenést přes vlastní ambice ve prospěch věci

Podle Drymla je proto vhodnější uvažovat napříč levicovým spektrem o jeho sjednocení. „Současné vedení ČSSD toho ale není schopno,“ tvrdí Dryml. Celé vedení ČSSD je podle něj v současné době poněkud nešťastné, protože mimo politiky nezná reálný život. „Jsem přesvědčen, že pravou sociální demokracií není ČSSD, ale to, co propaguje Miloš Zeman. ČSSD se podle něj odchýlila od moderní sociální demokracie, která funguje ve světě.

Pokud jde o negativní vztah některých členů ČSSD k osobě Miloše Zemana, má Vladimír Dryml zcela jednoznačný postoj. „Víte, skutečné politiky od těch ostatních odděluje to, že se dokáží přenést přes osobní antipatie ve prospěch věci. Mladí sociální demokraté, kteří se dostali do čela ČSSD, nadřazují své osobní ambice nad prospěch celé levice,“ podělil se o svůj postoj s ParlamentnímiListy.cz Vladimír Dryml.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Máš 300 krav, co prdí? Plať. Česká kráva v ohrožení. Je zle

4:44 Máš 300 krav, co prdí? Plať. Česká kráva v ohrožení. Je zle

Dražší hovězí maso? Dá se to prý očekávat. Důvodem jsou nejen stále složitější dotační programy pro …