Kalousek lidem: Jste hloupí. Podepisujete, čemu nerozumíte

13.12.2010 13:27

Téměř dvě třetiny lidí podle ministra financí Miroslava Kalouska dostatečně nečtou smlouvy, ve kterých se zavazují k dlouhodobým finančním platbám. Šestina lidí pak neví, co je roční procentní sazba a ještě méně lidí ví, co je rozhodčí doložka.

Kalousek lidem: Jste hloupí. Podepisujete, čemu nerozumíte

Ministr financí Miroslav Kalousek by rád zvýšil finanční povědomí obyvatel České republiky. Podle něj jsou totiž výsledky posledního průzkumu Ministerstva financí o finanční gramotnosti v ČR velmi tristní. Vládě a především ministrovi školství proto chce předložit materiál o tom, jak by se lidé měli vzdělávat, alespoň pokud jde o různé bankovní smlouvy, které je zavazují na mnoho let.

Podle zjištění studie totiž většina lidí přistupuje k financím lehkomyslně a nezná ani základní finanční termíny. „Ty výsledky z průzkumu jsou pro mne zcela šokující. Ne že bych byl optimista, ale že míra negramotnosti je taková, to mne opravdu překvapilo. Jsou to přímo třaskavé informace," uvedl Kalousek.

RPSN neumějí mnohdy ani vyslovit

Občan podle ministra financí mnohdy v bankách a dalších finančních institucích podepisují smlouvu, která je neodvolatelná a přitom může být pro něj i jeho rodinu přímo likvidační.

Pro finanční instituce existuje povinnost uvádět u půjček roční procentní sazbu nákladů, tedy RPSN. Jenom šestina lidí ale přitom ví, co tento pojem znamená. Mnohdy jej neumějí ani vyslovit. RPSN přitom udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru.

„Jenom šest procent respondentů ví, co je rozhodčí doložka," upozornil dále Kalousek. Rozhodčí doložku si přitom dává do svých obchodních podmínek řada společností poskytujících rychlé půjčky. Znamená pak pro spotřebitele závazek, že se v případě nesplácení vzdává možnosti hájit se u soudu, neboť pravomoc pak mají rozhodci. Pro samotného klienta to může být společně s vysokým úročením velmi nebezpečné, až likvidační.

ČNB: Finanční zodpovědnost se musejí naučit v rodině

Členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová pak dodala, že základní finanční zodpovědnosti by se děti měly již učit v rodině. „Nezodpovědní lidé, když naletí, obviňují stát nebo špatné zákony. Většinou křičí, že byli okradeni a chtějí po státu vrátit peníze. Skutečnost je přitom taková, že jsou hloupí a chtějí kompenzaci od státu, tedy od spoluobčanů, kteří se seznámili s elementárními skutečnostmi," dodal ministr.

Šetření o finanční gramotnosti se uskutečnilo formou osobních pohovorů mezi 1005 respondenty ve věku nad 18 let. Průzkum se zabýval tématy týkajícími se peněz, placení, inflace, hospodaření s penězi, rozpočtu a plánování, finančních produktů a práv spotřebitele.


Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

4:44 Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

Prozradil pirátský poradce Petr Beneš z pražského magistrátu citlivé informace protistraně, s níž se…