Velký spor se rozhořel mezi vicepremiérkou Karolínou Peake a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem na straně jedné a ministrem financí Miroslavem Kalouskem na straně druhé. Pře se vede o to, zda se Česká republika bude moci připojit k trestnímu řízení ve Švýcarsku a uplatnit tak škodu, která mohla vzniknout při privatizaci Mostecké uhelné.
Ministerstvo financí bylo podle MF Dnes minimálně pěti dopisy od švýcarské prokuratury informováno o vyšetřování v kauze Mostecké uhelné, a to včetně podrobného návodu, jak se má Kalouskův úřad do řízení zapojit. Přesto ministerstvo financí nereagovalo a nyní tvrdí, že dostatek informací nemělo.
Švýcaři nabízeli Česku seznámit se se všemi podklady
Nové důkazy však jeho obhajobu výrazně zpochybňují. „Švýcaři třeba dopisem ze 14. července 2011 adresovaným ministru financí nabízeli Česku možnost seznámit se se všemi podklady s tím, že konkrétní škodu lze vyčíslit až později. To považuji za naprosto rozhodující záležitost," uvedl pro MF Dnes vrchní státní zástupce v Praze Stanislav Mečl.
Postup svého úřadu v kauze 12 miliard z privatizace Mostecké uhelné společnosti vysvětloval Miroslav Kalousek ve Studiu 6 České televize. Zopakoval, že je potřeba, aby orgány činné v trestním řízení určily, z jakého skutku peníze vznikly. Pak se může Česká republika připojit k žalobě, a to jako soukromý žalobce.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník