Klaus: Do budoucna bude nutno omezit pravomoci Ústavního soudu

10.09.2009 19:21 | Zprávy

Prezident Václav Klaus v tiskovém prohlášení odmítl čtvrteční rozsudek Ústavního soudu s tím, že instituce výrazně prohloubila politickou situaci v zemi. Postoje lídrů politických stran k verdiktu soudu se rozcházejí.

Klaus: Do budoucna bude nutno omezit pravomoci Ústavního soudu

Lídr lidovců Cyril Svoboda nepodpoří ani jeden ze tří pozměňovacích návrhů, které poslanci včera načetli do senátního návrhu zákona, umožňujícího rozpuštění Poslanecké sněmovny na základě vůle tří pětin zákonodárců. Uvedl to bezprostředně v reakci na čtvrteční výrok ústavních soudců, který zrušil předčasné volby počátkem října. V podobném duchu hovořil i šéf Strany zelených Ondřej Liška.

Svoboda nevyloučil zablokování zítřejšího jednání z důvodu odlišného postoje jednotlivých poslaneckých klubů k načteným pozměňovacím návrhům.

"Já budu určitě proti všem třem návrhům. Nelíbí se mi zejména formulace >prezident musí< a už vůbec ne prodloužení funkčního období až do dne voleb. To může Ústavmí soud opět napadnout," míní Svoboda.

Obává se také očekávaného úterního hlasování o rozpuštění sněmovny, které se bude konat pod záminkou projednávání možnosti přeletu cizích vojenských letadel přes území ČR. V této souvislosti vyjádřil obavu, že poslancům může jít o "hmotné statky."

Jeho slova vzápětí nepřímo potvrdil i úřadující předseda zelených Ondřej Liška. "Je na místě zvážit, zda cesta, kterou se chce sněmovna vydat v příštích hodinách a dnech je v souladu s interpretací ústavy soudci. Zelení podpoří pouze řešení v souladu s dnešním stanoviskem. Zelení požadují obecnost, univerzální platnost a neovlivněnost momentálními potřebami politiků. Definitivní postoj před samotným hlasováním sdělí zelení zítra ráno po schůzce šéfů partají u předsedy sněmovny Miloslava Vlčka," uvedl Liška.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Petr Mašek

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Sankce

Dobrý den, taky si myslím, že jsou sankce k ničemu. Ale je podle vás jiná cesta, jak tlačit na Rusko, aby válku ukončilo? Nebo podle vás nemáme dělat vůbec nic? A je můj dojem, že jste vlastně rád, že jsou sankce neúčinné, správný? Ještě jeden dotaz mám. Co říkáte na to, jak ve volbách dopadla SPD?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: V Brdech byl po letech opět zaznamenán rys ostrovid

20:16 AOPK ČR: V Brdech byl po letech opět zaznamenán rys ostrovid

Mladého rysího samce zaznamenaly na jaře a v létě fotopasti v CHKO Brdy. Nový výskyt rysa tu byl pot…