Končí oranžová éra. Tímhle se Jiří Paroubek zapsal do vašich hlav

07.10.2011 22:16 | Zprávy

Odchodem z ČSSD se její bývalý předseda Jiří Paroubek zřejmě nadobro odstřihl od možnosti působit v nejvyšších patrech politiky. V nich se více než rok a čtvrt pohyboval coby český premiér a přes čtyři roky jako předseda sociální demokracie. Za tuto dobu se stihl zapsat do paměti tolika výroky a činy, že stojí za to si alespoň některé z nich chronologicky připomenout.

Končí oranžová éra. Tímhle se Jiří Paroubek zapsal do vašich hlav
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Pokud by se politici dělili na „děti Štěstěny" a „smolaře" mohl by se ze sociální demokracie právě odcházející Jiří Paroubek bez váhání zařadit do druhé skupiny. Především proto, že mu ani jedny volby, do kterých ČSSD vedl, nezajistily premiérský post. V roce 2006 těsně prohrál a volební pat 100:100 dokázal lépe využít jeho rival Mirek Topolánek. O čtyři roky později sice Paroubek přivedl ČSSD k vítězství, ale ne takovému, aby zabránil složení pravicové koalice.

Premiérské křeslo tak získal jen díky volbám z roku 2002, když ČSSD nejprve po dvou letech nahradila původního lídra Vladimíra Špidlu Stanislavem Grossem, po jehož aféře s nevyjasněným financováním bytu se v dubnu 2005 stal předsedou vlády právě Paroubek. Do čela ČSSD pak byl zvolen na mimořádném sjezdu v květnu 2006, těsně před prvními volbami, jichž se účastnil jako stranický lídr.

Neblahý start s Czech-Tekem a marťany

První událostí, kdy Paroubek výrazně rozdělil společnost, byl pouhého čtvrt roku po nástupu do premiérské funkce koncem července 2005 Czech-Tek. Policejní zásah proti účastníkům akce vzbudil širokou kritiku sympatizující části veřejnosti i některých opozičních politiků jako nepřiměřeně tvrdý a porušující zákony a lidská práva. To vedlo v týdnu poté k několika protestním demonstracím s několikatisícovou účastí.

Dva měsíce nato vzbudil Paroubek pozdvižení svým projevem na jednání špiček sociální demokracie. „Ty zákony, které jsou potřeba ve prospěch této země, lidu této země, budeme schvalovat i třeba s komunisty, a kdyby tady spadli marťani, tak je budu schvalovat třeba s marťany, budou-li členy Poslanecké sněmovny!" dal tehdejší premiér najevo, že se na koaliční partnery Unii svobody a KDU-ČSL příliš ohlížet nemíní.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechInvest: Český polovodičový průmysl jako priorita

16:14 CzechInvest: Český polovodičový průmysl jako priorita

Význam rozvoje polovodičového průmyslu a jeho role v budoucí prosperitě české ekonomiky.