„Inu, to by se mi také líbilo. Košer to ale podle mě není, protože ta firma dostává peníze od výrobců a dovozců. Za jednu provedenou službu tak dostává vlastně zaplaceno dvakrát," řekl ParlamentnímListům.cz poslanec TOP 09 Daniel Korte, který sám vlastní podíl ve firmě na zpracování železného odpadu a likvidaci vraků automobilů.
Dále čtěte:
Nevážíme si hrdinů, tvrdí poslanec Korte. Ctirade Mašíne, čest Vaší památce
Obdobně zareagoval i hejtman Jihočeského kraje a stínový ministr životního prostředí ČSSD, Jiří Zimola: „Schvaluji investice do životního prostředí, ale ptám se, jestli takto spíš nevyhazujeme peníze," konstatuje Zimola.
Podle něj je spousta oblastí, kde by tyto peníze bylo možné uplatnit podstatně lépe. "Každý z nás, kdo si chce koupit novou elektroniku, platí v ceně zboží i peníze na likvidaci toho starého. Vedle toho dáváme z našich daní, tedy ze Státního fondu životního prostředí ještě další peníze, což už je nad rámec," podivuje se Zimola. Nicméně, pokud jde o zmíněné elektrospotřebiče, není podle něj případ s dotacemi tak jednoduchý, jak se zdá, navíc vše je podle zainteresovaných stran čisté a zákonné.
Psali jsme:
Další zvýšení poplatků. Tentokrát za odpad, až o sto procent
Dotace je na sběrná zařízení
Firma Asekol má přiznané dotace z Fondu soudržnosti na čtyři projekty v celkové výši 42 039 283 korun. „Jde o financování nádob pro sběr vysloužilého elektroodpadu v ulicích a nákup i instalaci sběrných zařízení pro sběrné dvory v kraji plzeňském a středočeském. Nejde tedy o financování samotného sběru a likvidace elektroodpadu. Financování ještě není u všech projektů ukončeno, takže ještě nebyla proplacena celá výše přiznané dotace," vysvětlila mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová s tím, že nárok na dotaci byl důkladně posouzen a nádoby z ní pořízené slouží k zahuštění sítě sběrných míst pro větší pohodlí občanů. O takovou dotaci si prý může zažádat každý subjekt z oblasti nakládání s odpady.
Jsou ale podniky, například firma Elektrowin, která také zajišťuje sběr, svoz a recyklaci elektrozařízení pro výrobce velkých a malých spotřebičů, a také investuje do sběrných prostředků. O dotace však nepožádala. „Povinnost zajistit financování zpětného odběru uložil výrobcům zákon a jsem zcela přesvědčen, že toto financování by mělo být plně zajištěno z příspěvků výrobců, takže by se na něm neměl podílet ani stát ani Evropská unie. Výrobci by neměli být nikde zvýhodňováni čerpáním jakýchkoliv dotací," podotkl ředitel Elektrowinu Roman Tvrzník. Investice této firmy do Wintejnerů (velkoobjemové kontejnery pro sběrné dvory), a do malých kontejnerů pro obce, už překročila částku padesáti milionů korun. Ta byla hrazena z vlastních zdrojů Elektrowinu. Další oslovená firma Ekolamp na otázky ParlamentníchListů.cz neodpověděla.
Dále čtěte:
Korte při hlasování o nedůvěře zpíval. To se nesmí, křičela opozice

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský