Kosovskou prezidentku vítali se sklenicemi s orgány

11.10.2011 21:52 | Zprávy

U Goetheho institutu v Praze, naproti Žofínu, je rušno. Na panelovou diskuzi o moderním organizovaném zločinu se očekává kromě jiných hostů i příjezd prezidentky Kosova, Atifete Jahjagové. Před vchodem postává zhruba padesátka lidí se sklenicemi s orgány a transparenty s nápisy Kosovo je ráj pro organizovaný zločin, nebo s textem rezoluce OSN, která podle účastníků není dodržována.

Kosovskou prezidentku vítali se sklenicemi s orgány
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna

„Přišli jsme i dnes, abychom v klidu a důstojně oslovili významné hosty Fora 2000 a obrátit jejich pozornost ke Kosovu, kde NATO střílí do bezbranných lidí, kde jsou lidé vražděni doslova na potkání za to, že nejsou Albánci a kde jsou pošlapávána lidská práva i mezinárodní právo," řekl pro ParlamentníListy.cz jeden z organizátorů akce poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD). Důvodem byla i účast šestatřicetileté kosovské prezidentky. Účastníci pokojného protestu chtěli upozornit na křivdu, která je podle nich páchaná na kosovských Srbech.

„Chceme jim připomenout, že měl být zaručen nepřerušovaný návrat všech utečenců a vystěhovaných z Kosova do jejich domovů, že měla být dodržována „vláda zákona a pořádku", a že podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1244 je Kosovo stále nedílnou součástí Srbska. V Kosovu nic z toho neplatí, protože USA, NATO a EU sabotují rozhodnutí nejvyššího mezinárodního orgánu a snaží se vyhnáním zbytku Srbů dokončit další velkou etnickou čistku. Vždyť se tam vraždí lidé jen proto, že jsou Srbové," dodává Foldyna. 

Když budeme mlčet, můžeme si Mnichov podle Foldyny zopakovat

Jaroslav Foldyna přirovnává způsob vzniku Kosova k Mnichovské dohodě, z roku 1938. „Právě my, Češi, Čechoslováci, bychom si měli uvědomit, že jestliže budeme mlčet, můžeme se v budoucnu opět stát obětí toho samého. A kdo se nás pak zastane?" ptá se poslanec. Skutečnost, že jsou na této akci přítomni bývalí i současní politici, zahraniční diplomaté je podle Foldyny příležitost na situaci v Kosovu upozornit.

„Teď je na pořadu tématická diskuze o Moderním organizovaném zločinu a paradoxně má na něm vystoupit kosovská prezidentka. Myslím, že prezidentka státu, který vznikl porušením mezinárodního práva, kde se na vládě podílejí lidé, kteří jsou významně podezřelí z porušování zákona, obchodu s narkotiky a lidskými orgány, jsou paradoxy, na něž chceme také upozornit," komentuje situaci poslanec. Podle něj není podstatné, je-li přítomna stovka lidí nebo tisíc, a že není nutné ani dělat rámus. Podle něj jsou důležité argumenty, které předkládají.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOOÚ: Stáž expertů z Německa a Nizozemska

16:12 ÚOOÚ: Stáž expertů z Německa a Nizozemska

Úřad pro ochranu osobních údajů přivítal na téměř třítýdenní stáž kolegy z Německa a Nizozemska.