Lékaři i sestry musí zlepšit vzdělanost v paliativní péči

11.10.2010 7:00

Čeští lékaři i zdravotní sestry by se měli začít intenzivněji učit, jak pracovat s umírajícími a pomáhat od bolesti nevyléčitelně nemocným.

Lékaři i sestry musí zlepšit vzdělanost v paliativní péči
Foto:
Popisek:

Rozjezd nového vzdělávacího programu prosadila Česká společnost paliativní medicíny. Podle jejího předsedy Ladislava Kabelky je paliativní medicína v době, kdy stárne populace, nutná. Když se nepodaří najít cestu pro lidi, kteří už nepodávají výkon, může se stát, že téma eutanazie bude otevíráno stále častěji, řekl Kabelka ČTK. Specialisté na paliativní medicínu eutanazii odmítají.
   
Proti usmrcení pacienta na jeho žádost se postavil i předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. "Já osobně ji (eutanazii) považuji za selhání paliativní medicíny," uvedl. Podle odborníků dnes lékaři umí účinnými prostředky tlumit bolest tak, aby i člověk s velmi vážnou diagnózou mohl důstojně dožít. Paliativní medicína však podle nich neznamená jen pomoc od tělesných obtíží. Týká se i psychiky, sociální situace a duchovní sféry. "Protože duchovní rozměr má každý, ať je věřící, nebo není," řekl Vorlíček.
   
Dnes se lékaři v léčbě bolesti i paliativní medicíně vzdělávají, ale nejdřív zhruba šest let po opuštění lékařských fakult. Podle odborníků by to mělo být dřív, nejlépe už na fakultách. Upozornili i na nutnost učit se komunikaci s pacientem a jeho rodinou, na což v dnešním způsobu práce nebývá čas. "Takovéto konzultace rodinám určitě neposkytujeme v pracovní době. Zveme si je o víkendech," řekla dnes místopředsedkyně České společnosti paliativní medicíny Jana Skřičková.
   
Podle expertů je dnes paliativní péče v Česku dostupná a hrazená zdravotními pojišťovnami. Prostupuje napříč obory - měli by ji poskytovat onkologové, plicní lékaři, personál v léčebnách dlouhodobě nemocných i dalších typech nemocnic. Ne vždy však zdravotníci využívají všechny možnosti.
   
Podle odborníků by se měla upravit také legislativa. V předpisech chtějí upřesnit především to, o čem má rozhodovat pacient, o čem lékař a v jakých situacích. Pacientovi by například lékař měl vysvětlit očekávaný postup nemoci a domluvit se s ním, zda si přeje v určité situaci nasadit plicní ventilátor.
(mb,ČTK,foto:archiv)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Spotřeboval polovinu, zaplatil víc. „Zlevňování“ energie doložené fakturami

4:44 Spotřeboval polovinu, zaplatil víc. „Zlevňování“ energie doložené fakturami

Přelom dubna a května je obdobím, kdy většina lidí dostává vyúčtování za energie a služby spojené s …