Lékaři se prý mají luxusně. Zfixlovaná čísla, zuří jejich odborář

26.09.2011 6:25 | Zprávy

Český lékař si podle experta Světové banky a bývalého funkcionáře Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřího Němce vydělá svých padesát tisíc za 9,5 hodin práce denně. Stížnosti, že musí operovat až 260 hodin za měsíc, aby se vůbec uživil, jsou podle něj nesmysl. Řekl to na semináři o financování zdravotnictví, která se konala v Senátu. Jako první o tom přinesl bližší informace server Týden.cz. Podle Miloše Volemana, který je jednou z výrazných osobností lékařských protestů ze začátku tohoto roku, jsou však podobná prohlášení naprostým nesmyslem a nemající nic společného se skutečnou realitou.

Lékaři se prý mají luxusně. Zfixlovaná čísla, zuří jejich odborář

"Stačilo se podívat na data ze statistik a strávit trochu času počty," říká přesto expert Světové banky Jiří Němec. Tím prý dokládá to, že je pouhým mýtem to, že průměrná mzda lékařů je u nás vyšší jen díky přesčasům. Plat prý berou za 190 hodin práce za měsíc. Pokud pracují déle, děje se to podle něj v rámci dalších úvazků. A ty jim zaměstnavatelé platí zvlášť.

Jako důkaz svého tvrzení pak Němec dodává, že nesmírně narostly počty úvazků. "Třeba v nemocnicích jich je nyní až o jednatřicet procent víc, v ambulancích o šestadvacet procent," uvedl dálet expert na ekonomiku ve zdravotnictví Jiří Němec.

Jak se dalo čekat, velice tím pobouřil některé lékaře, kteří stejný názor nesdílejí. Miloš Voleman, chirurg a jeden z předáků Lékařského odborového klubu (LOK) pak pro ParlamentníListy.cz reagoval následovně.

Čtěte také:

"Pan Jiří Němec je velmi nedůvěryhodnou osobností, která je schopna účelově zpracovat řadu pochybných statistik. A to i přesto, že je považován za experta Světové banky. Sám jsem v Senátu při prezentaci těchto čísel byl a argumentoval jsem, že jsou v nich pospojována, jak se lidově říká, hrušky s jablky, jen, aby z toho vyšel takovýto výsledek. Jsou to zkreslená, zfixlovaná fakta. Články, jež se pak v tomto duchu objevují, považuji za články na objednávku," řekl Voleman.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

hypotéky

Na jaké výši plánujete zastropování hypotečních úvěrů? A máte taky plán, jak vlastní bydlení zlevnit a zpřístupnit i lidem, co nevydělávají statisíce měsíčně? Protože těch je většina

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Upřesnění informací k registraci poplatníků

22:03 Český rozhlas: Upřesnění informací k registraci poplatníků

Vyjádření Českého rozhlasu k?fungování Účtu poplatníka a upřesnění informací ohledně registrací