Chybějící základy finanční gramotnosti často způsobují, že se lidé zadlužují a předlužují, což mnohdy končí osobními tragédiemi a vedou k sociálnímu vyloučení. Předlužení lidé totiž bývají obtížně zaměstnatelní, stavájí se tedy trvalými klienty úřadů práce. Tím zatěžují sociální systém, navíc u nich hrozí i to, že jsou jistým společenským rizikem pro nárůst extremismu.
Přitom mnohdy stačí velmi málo - vědět, na co si dát pozor, co nepodepisovat ani pod vidinou dárku. A právě k tomu slouží vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti. Jako příklad slouží příběh skutečné ženy, jež dluží dvacítce bank, různým společnostem a firmám. Kniha vydaná společností COFET, lídrem v českém finančním vzdělávání, neukazuje pouze problém - dává i úspěšný návod k řešením.
Čtěte také:
Znechucený Rath: Lidé mají šetřit, vrchnost se přecpává na recepcích
Ti, co zašantročí stovky milionů, jsou v klídku. Koskuba vládě: Kecy, kecy, kecy
Podnikatel bezdomovec vzpomíná na komunisty: Nečas nás nechá chcípnout
"Každá nebezpečná půjčka, kterou občan znalý finanční gramotnosti nepodepíše, je jednoznačným přínosem pro celou společnost. Současně také ztrátou pro ty, kteří kalkulují s neznalostí lidí a na jejich neznalosti nehorázně profitují. Prevence předlužení formou znalostí finanční gramotnosti je tedy veřejným zájmem," říká generální ředitel COFET, Ivan Noveský.
Další autentické příběhy ParlamentníchListů.cz čtěte ZDE
Už nikdy dlužníkem

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová