Ministr Jurečka dostal dopis: Zrušte kožešinové farmy

31.03.2015 8:32

Ministr zemědělství Jurečka dnes obdržel otevřený dopis od mezinárodních koalic Eurogroup for Animals a Fur Free Alliance, které sdružují 72 organizací na ochranu zvířat z celého světa. Spolky ministra vyzývají, aby v ČR přijal zákaz chovu kožešinových zvířat.

Ministr Jurečka dostal dopis: Zrušte kožešinové farmy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Marian Jurečka

Vlna protestů a solidarity se zvířaty se na konci března zvedla poté, co organizace OBRAZ zveřejnila nové záběry z osmi českých kožešinových farem. Videa ukazují alarmující podmínky na těchto farmách -- zubožené, nemocné a vystresované norky a lišky.

Není to poprvé, kdy se na veřejnost dostaly takové záběry. Video dokazující týrání zvířat na kožešinových farmách zveřejnila Svoboda zvířat v minulosti již několikrát. Naposledy v roce 2012.

"Historie se opakuje. Již několikrát jsme přinesli svědectví o týrání tzv. kožešinových zvířat na českých farmách. Odpovědi úřadů jsou vždy stejné -- legislativa je dodržena. Problém je ovšem právě v ní. Považujeme ji za absolutně nedostatečnou. Na kožešinových farmách dochází k systematickému týrání zvířat, a proto je zapotřebí zákony změnit a jít cestou zrušení těchto chovů tak, jak se už stalo v mnoha jiných zemích Evropy včetně například Velké Británie nebo Rakouska," říká Lucie Moravcová, předsedkyně Svobody zvířat, a dodává:

"Při jednání s Ministerstvem zemědělství a Státní veterinární správou nám při posledním zveřejnění záběrů bylo alespoň slíbeno, že se budou tímto citlivým tématem více zabývat a že se kontroly chovů zpřísní. Evidentně se nic z toho nestalo."

Tento týden obdržel ministr Jurečka dopis od Eurogroup for Animals, jež Evropský parlament i Evropská komise považují za vůdčí organizaci na ochranu zvířat na úrovni EU, a od Aliance za módu bez kožešin (Fur Free Alliance), jež sdružuje organizace na ochranu nejen tzv. kožešinových zvířat z celého světa.

Joh Vinding, předseda Aliance za módu bez kožešin, a Reineke Hameleers, ředitelka Eurogroup for Animals, v dopise píší: "Situaci na českých kožešinových farmách bedlivě sledujeme již několik let a domníváme se, že je na čase, aby česká vláda tento problém jednou pro vždy vyřešila a přijala zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat, a to ihned, nebo s přechodným obdobím."

Vyjádření Státní veterinární správy k aktuálním záběrům z českých farem najdete na zde.

"Stejně jako v předchozích letech odkazuje pouze na dodržení platné legislativy," komentuje jej Moravcová.

I tentokráte oslovili zástupci Svobody zvířat ministra zemědělství s žádostí o schůzku. "Na odpověď p. ministra stále čekáme. Rádi bychom s ním projednali alarmující situaci na českých farmách a její možné řešení v podobě legislativních změn," uzavírá Moravcová. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…