„Neromové vychází dobře s penězi. Umí šetřit. Cikáni ne a rádi si dopřávají. Máme to v kořenech. Když předci kočovali, věděli, že dnes sice nic není, ale zítra se něco vydělá a žilo se ze dne na den. A v tom žije spousta cikánů dodnes. Každý den navařím čerstvé jídlo, ale ostatní kolegyně většinou jedí třeba zbytek z včerejšího oběda anebo chleba s máslem. Našetřit na něco většího je pro nás velký problém," říká jedenatřicetiletá Klára Berkyová. Je tváří úvodní internetové stránky občanského sdružení Český západ, které se v regionu okolo Toužimi stará o lidi v sociálně vyloučených lokalitách. Jde hlavně o Romy.
Ve městech se perouRomka Klára Berkyová dnes pracuje ve sdružení Český západ, které je často dáváno za příklad dobré sociální práce s Romy, jako asistentka pro práci s dětmi. Taková vychovatelka, co se stará, aby se děti kvalitně zabavily a nemyslely na lumpárny. V Dobré Vodě žije v paneláku, o jehož romské obyvatele se sdružení začalo starat nejdřív. „S maminkou jsem se sem přestěhovala, když mi bylo třináct let, z Bezděkova, což je asi pět kilometrů odsud. Takže dokážu porovnat. S Romy se tady díky sdružení udála velká změna k lepšímu. Víc nad věcmi přemýšlí," říká.
SLEDUJEME téma Romové
Zakladatel partaje Romů má plán: Budeme tu pro všechny slabé
Ministr Dobeš: To je lež, že kvůli Romům ruším zvláštní školy
Starosta Nového Boru vyzýval školáky, aby neřešili spory násilím
Nová romská strana: Ukázali jsme, že násilí není cestou k vyjádření nespokojenosti

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský