Nečas se dohodl s Francií na úzké spolupráci

10.02.2011 20:34

Kvůli dohodě na energetické spolupráci tráví předseda vlády Petr Nečas čtvrtek a pátek ve Francii. Doprovod mu na cestě dělá šéf ČEZu Martin Roman.

Nečas se dohodl s Francií na úzké spolupráci

Premiéři Česka a Francie Petr Nečas a Francois Fillon podepsali v Paříži plán spolupráce obou zemí do roku 2013.

Dokument, který rozšiřuje a konkretizuje strategickou spolupráci Prahy a Paříže, klade důraz na energetiku, ale i školství, vědu či strojírenství. Po schůzce se svým francouzským protějškem si Nečas pochvaloval, že nedávné mnohdy skřípající vztahy mezi oběma státy jsou minulostí a nyní zaznamenaly "dynamický impuls". Výraznou roli v diskusi obou politiků hrály také otázky jaderné energetiky. 

ČR a Francie utužují vztahy 

"Myslím, že se zvyšuje míra kooperace mezi Českou republikou a Francií," podotkl Nečas. Důležité podle něj je, že obě země se zavázaly ke spolupráci v celé řadě oblastí - od zahraniční a bezpečnostní politiky přes energetiku až po spolupráci v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání. 

S Fillonem se ale bavili také o Evropské unii, především o paktu konkurenceschopnosti a protikrizovém mechanismu, tedy plánech Německa a Francie na stabilizaci eurozóny. Mezi zeměmi, jež zavedly euro jako své platidlo, však ČR dosud není.

"My jsme řekli, že jsme připraveni o těchto věcech diskutovat," poznamenal Nečas. Praha zastává názor, že modelem v těchto otázkách by měla být mezivládní spolupráce. Řada věcí z protikrizových plánů unie se ČR líbí, například důraz na důchodovou reformu, protidluhové brzdy jako je finanční ústava či vzájemné uznávání kvalifikací a diplomů. Naopak na pokusy harmonizovat přímé daně včetně daňových základů se ČR dívá, jako "když spolkneme citrón", zdůraznil český premiér. 

Nečas má společnost. Romana z ČEZu

Nečase na dvoudenní návštěvu do Paříže doprovází někteří představitelé významných českých firem, nechybí ani šéf ČEZ Martin Roman. Právě ČEZ vypsal významné výběrové řízení na dostavbu své jaderné elektrárny v Temelíně a o lukrativní kontrakt má zájem i francouzská firma Areva. Je jedním ze tří uchazečů o zakázku dostavby jaderné elektrárny Temelín. Dalšími jsou americký Westinghouse a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. 

Český premiér ve Francii také připomněl, že obě země mají k jaderné energetice pozitivní vztah, vidí v ní důležitý zdroj energetické bezpečnosti a soběstačnosti celé EU.  

"Samozřejmě, že jsme mluvili o dostavbě Temelína. Já jsem pana premiéra seznámil s tím, jaký je harmonogram," podotkl Nečas v rozhovoru s českými novináři. Letos by měla být dokončena zadávací dokumentace, v roce 2012 by firmy mohly podat své projekty a přihlášky a v roce 2013 by mělo padnout rozhodnutí. 

Oba premiéři se v této souvislosti bavili i o možné spolupráci průmyslových a strojírenských firem na jaderném programu, včetně jejich zapojení do oblastí, jako je výzkum a vývoj. Nečas připomněl, že Francie patří mezi čtyři nejvýznamnější obchodní partnery české ekonomiky z hlediska výše obratu.

Více čtěte:

Nečas jede do Francie. Setká se se Sarkozym i Fillonem 

Foto: Hans Štembera 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jas, čtk

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Biden třikrát denně pleny. Už aby vyhrál Trump. Rusáci z Ukrajiny neodejdou. Český dvojitý agent promluvil

10:52 Biden třikrát denně pleny. Už aby vyhrál Trump. Rusáci z Ukrajiny neodejdou. Český dvojitý agent promluvil

„Poopravil jsem své názory. Už nejsem tak zapřisáhlý amerikanofil jako v osmdesátých letech. Možná, …