Za velkou vlnou nevole a popraskem stál jeden z přílepků, který na poslední chvíli zpracovala a přednesla skupinka poslanců v čele s Janem Farským (TOP 09). Obsahoval návrh, aby za reklamní propagaci nelegálního internetového hazardu hrozila sankce až deset milionů korun poskytovatelům internetu.
Čtěte také:
Nejostřeji se proti autorům této novely ohradila Česká pirátská strana.
„Takový útok na internet je naprosto bezprecedentní. Předkladatelé zamrzli v myšlenkových konceptech 20. století a myslí si, že existuje český internet, který mají ve své moci," prohlásil koordinátor projektu PirateLeaks Jakub Michálek. A dodal i hrozbu.
„Zablokujeme stránky nejen poslanecké sněmovny, ale i politických stran," řekl pro server Česká pozice. Jak ParlamentníListy.cz však následně zjišťovaly oficiálně u České pirátkské strany, k takovému kroku by se zřejmě uchýlilo jen několik samostaných individuí. "Víme, že by to bylo protizákonné, k takové aktivitě se tedy přihlásit nemůžeme. I když nelze vyloučit, že by k ní na základě nějakých osobních snah některých jedinců nedošlo," reagoval pro ParlamentníListy.cz mluvčí České pirátské strany Jaroslav Kučera.
Čtěte také:
- Novotný (VV): Hazard by měl plnit státní kasu
- Válka v koalici o hazard. Topkař Gazdík véčkaři Novotnému: Bláboly
Výhrůžka však poslance ani správce počítačové sítě v Poslanecké sněmovně zřejmě nijak z míry nevyvedla. Na dotaz Parlamentních listů.cz kolikrát v historii byl v české sněmovně zaznamenán pokus o poškození či napadení sítě, mluvčí sněmovny Roman Žamboch sice neodpověděl, přesto připustil, že možností útoku, je celá řada. Zda byl některý v minulosti už použit, neuvedl.
"Existují způsoby, které by narušily chod serveru od prolomení ochrany počítače a jeho ovládnutí, přes vyvolání chyby serveru až po jeho "vyřazení" z provozu obrovským množstvím dotazů a modifikací webové prezentace. Samozřejmě si uvědomujeme důležitost a jistou zvýšenou viditelnost serveru Poslanecké sněmovny. Proto je správa a kontrola nad webovým serverem svěřena specializované firmě, která provadí zabezpečení a trvale monitoruje provoz
serveru. V případě potřeby by tudíž byla schopna v případě potřeby provést odpovídající kroky," sdělil Žamboch ParlamentnímListům.cz.
Čtěte také:
Doplnil, že server je navíc umístěn mimo vnitřní síť Poslanecké sněmovny a z něj jsou
dostupné pouze části informačního systému, obvykle pouze pro čtení.
"Web se zabezpečuje komplexním přístupem, od zabezpečení operačního systému,
přes zabezpečovaní aplikací až po analýzu provozu a z toho vyplývajících
námetů na další zlepšování zabezpečení," shrnul Žamboch.
Potvrdil tak, že nějaké zvýšené opatření kvůli možné hrozbě napadení internetovými pirátysněmovna nedělala.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: Alena Hechtová