Političtí vězni jsou jako tajné bratrstvo. Přesto víme, co upekli

12.10.2011 11:20 | Zprávy

REPORTÁŽ Naděžda Kavalírová, přezdívaná kritiky rudá carevna, zůstává ve vedení konfederace politických vězňů. Rozpuštění organizace neprošlo, možnost vyloučení člena radou ano. To se odehrálo na uzavřeném a utajovaném sněmu politických vězňů v Olomouci, kam se sjeli šéfové místních organizací z celého Česka. Rebelující vězni komunismu však poukazují na totalitní praktiky předsednictva, které se na rozdíl od otevřenosti a mravního vzoru pro společnost chová jako tajné bratrstvo nedotknutelných.

Političtí vězni jsou jako tajné bratrstvo. Přesto víme, co upekli
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Věznice Pankrác

„Jde o uzavřené jednání, takže tam stejně nemůžete," sdělila hned sekretářka na pražském ústředí konfederace politických vězňů (KPV). Kde a od kdy se bude konat, říct odmítla. ParlamentníListy.cz si však informace obstaraly od jednoho z dlouhodobých kritiků chování předsednictva konfederace. Sněm nedávno skončil v Olomouci a padly na něm zajímavé verdikty.

Psali jsme:
Blázne, co urážíš Havla. Carevno. Tak si říkají vězni komunismu
Političtí vězňové jsou pravým svědomím národa, míní Nečas
Pryč s tou rudou carevnou. Vězni komunismu se bouří proti šéfce

Kavalírová opět v čele vězňů

Hotel Flora naproti jednomu z parků v Olomouci vypadá jako obyčejný panelák. Punc luxusu mu dodává pouze prosklené vstupní předsálí. Hned u vchodu stála cedulka, že se zde koná jednání konfederace politických vězňů. „Tam nemůžete, společnost si nepřeje být rušena," sdělila slečna na recepci. Dveře sálu byly v tu dobu zavřené.  „Jde o práci paní Kavalírové, aby tam bylo co nejméně svědků," okomentoval to vězeň komunismu Jiří Wolf, jenž seděl skoro deset let. Nicméně ParlamentníListy.cz o veškerém dění informoval šéf jedné ze středočeských organizací, jenž je s jednáním předsednictva konfederace trvale nespokojený.

Jedním z největších otazníků jednání bylo, jestli dlouholetá předsedkyně konfederace Naděžda Kavalírová, už šéfuje dvanáct let, bude opět zvolena či ne. Jejím protikandidátem byl autor Zdivočelé země, jenž za bývalého režimu seděl deset let, Jiří Stránský. Ten se nezúčastnil, protože byl kvůli zdravotním potížím s plícemi v pondělí převezen do nemocnice. Na shromáždění byl tedy přečten jen jeho dopis. Hlasování, při němž na anonymním lístku šéfové místních organizací zaškrtli svou volbu a pak jej vhodili do urny, dopadlo pro příznivce změny špatně. Naděžda Kavalírová získala 70, Jiří Stránský kolem 15 hlasů. Přesněji to prý komise po sdělení výsledků nebyla schopna říci.

Další reportáže čtěte ZDE

Ideální podmínky pro čistky

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Řada lidí nežije důstojný život, obává se o svou budoucnost a nemá důvěru ve stát

To máte úplnou pravdu, v tom, co tvrdíte, ale co s tím hodláte dělat? Nebo i lépe, proč jste s tím něco neudělali, když jste byli docela dlouho ve vládě? Nebo myslíte, že to před 4 roky byla situace dobrá, že se nám žilo dobře a lidé se nebáli o sovu budoucnost a věřili státu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Motorový vlak na Noc kostelů v Mariánské Týnici

10:17 České dráhy: Motorový vlak na Noc kostelů v Mariánské Týnici

Nevšední zážitek nabídnou České dráhy, které vypraví zvláštní motorový vlak „Singrovka“ z Lužné u Ra…