Vytvoření finančního balíku, ze kterého by mohla být pomoc zemím eurozóny poskytována, je jedním z návrhů, ke kterým dospěli evropští lídři před pár dny na summitu. Závěry této schůzky rozdělují ale politiky v celé Evropě, a i v Česku. Kvůli penězům pro MMF řešil Český rozhlas i včera večer s odborníky otázku, zda je dobré se připojit ke státům eurozóny a poslat do Mezinárodního měnového fondu zhruba 90 miliard korun z devizových rezerv. Jak ale vyplynulo, ani experti nemají jasno kolem peněz pro MMF.
Zahraničně politický poradce prezidenta Václava Klause Jiří Payne se v Ozvěnách dne podivil nad tím, proč by Česko mělo peníze půjčovat přes MMF. „Jestli je Evropě země, se kterou cítíme solidaritu, a chceme jí půjčit peníze, proč jim je nepůjčíme rovnou? A jiná otázka je, zda taková velkorysá transakce skutečně spraví reputaci Evropské unie,“ zmínil Payne.
Podle jeho názoru, si investoři konečně přečetli Lisabonskou smlouvu a zhrozili se. Payne si navíc myslí, že zavedení eura je projekt, který byl od počátku špatně koncipován.
„Všichni straší, že zrušení eura nebo jeho transformace by byla katastrofou. Ale my máme zkušenost, že jsme dokázali během pár týdnů rozdělit měnu se Slovenskem. Samozřejmě to není v tomto měřítku, ale je to operace, která je známá m vyzkoušena, transparentní – a ta by přinesla důvěru. To by znamenalo získání důvěry,“ řekl dále k problému Payne.
„Neplatí, že musíme euro zachránit za každou cenu. Existuje cena, kdy se to už nevyplatí a poctivé přiznání, ano, udělali jsme chyby, by vedlo k získání důvěry,“ dodal Payne.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb