Příbramské lesy jsou plné olova, houby odtud raději nejezte

20.03.2012 22:39

Houbaři by se měli vyhnout brdským lesům v okolí Příbrami, vzkazuje vědec Ivan Suchara, jehož výzkum prokázal výskyt olova, kadmia a dalších jedovatých kovů v houbách, které rostou v okolí bývalé Kovohutě Příbram. Místo však na první pohled vypadá čistě a zdravě, proto lidé na jeho varování příliš nedají.

Příbramské lesy jsou plné olova, houby odtud raději nejezte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Národní park Šumava

Vzorky mechu a humusu z příbramských lesů zkoumal Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích a jeho pracovníci upozornili na vysoký výskyt olova, kadmia, stříbra a dalších jedovatých kovů, které houby při růstu vstřebávají do sebe.

„Vysoké koncentrace olova a dalších prvků jsou v Brdech na stovkách kilometrů čtverečních, olovo dosahuje až k vysílači Cukrák na hranici Prahy,“ uvedl pro server Aktuálně.cz Ivan Suchara, připouští však, že zdravotní riziko hrozí spíše při dlouhodobé konzumaci hub z postižených oblastí.

Olova je tam víc

Výskyt jedovatých kovů v houbách potvrdil i tajemník České mykologické společnosti Jan Borovička, který vychází z výzkumu několika institucí včetně přírodovědecké fakulty. Nebezpečí podle Borovičky také příliš nehrozí, sám však přiznal, že by houby ze zamořených oblastí raději nejedl.

Houbaři na Příbramsku jsou prý nepoučitelní a varováním vědců se nijak nedají zviklat. „Když jsme u Příbrami odebírali vzorky, říkali jsme houbařům, co tam chodili, ať raději nic nesbírají, ale nic si z toho nedělali,“ svěřil svou zkušenost Ivan Suchara serveru Aktuálně.cz.

„Lesy v okolí kovohutí vypadají pěkně a stará ekologická zátěž není vidět ani cítit. V tom je to právě zákeřné,“ dodal.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

11:31 Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

Slovensko zažívá šok z atentátu na svého demokraticky zvoleného premiéra. „Je to odrazem násilného p…